РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000712195<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Швед В. О. 
Стратегічні та безпекові питання у країнах Затоки та Близькосхідному регіоні у контексті історичного розвитку / В. О. Швед // Стратегіч. пріоритети. - 2018. - № 3/4. - С. 57-64. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Розглянуто комплекс питань, пов'язаних із нинішньою безпековою ситуацією в арабських країнах Перської затоки та Близькосхідного регіону в цілому. Досліджено історичні витоки сучасної безпекової ситуації на Близькому Сході. Наголос зроблено на чиннику ісламської революції 1979 р. в Ірані, внаслідок якої в країні утвердився теократичний режим "велаєт а-факіх". Його головною метою стало досягнення Іраном регіональної гегемонії. Іранська загроза та Ірано-Іракська війна 1980 - 1988 рр., радянська інтервенція в Афганістані стали вирішальними чинниками утворення такої інтеграційної структури, як Рада співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ) у 1981 р. Американська воєнна інтервенція в Іраку 2003 р. своїм наслідком мала порушення історичного балансу сил між сунітами та шиїтами, що призвело до посилення впливу Ірану в Близькосхідному регіоні. Після революцій т. зв. "арабської весни" центр напруги в регіоні перемістився до Сирії, яка з часом перетворилася на головний фронт протистояння між двома таборами: з одного боку, режиму Б. Асада, Ірану, Туреччини, Росії, а з іншого - США, Саудівської Аравії та Ізраїлю. З приходом до влади в США президента Дональда Трампа склались сприятливі умови для формування єдиного антиіранського фронту, до якого ходять США та їхні найближчі союзники на Близькому Сході - Ізраїль та Саудівська Аравія. Досліджуються головні особливості й цілі нинішньої американської стратегії США щодо Ірану, тенденції боротьби навколо вимог підготовки нової, значно ширшої ядерної угоди з Іраном. Аналізується нинішня позиція Євросоюзу щодо іранського питання, вплив на безпекову ситуацію у Близькосхідному регіоні американсько-європейських розбіжностей у підході до Ірану. У висновках з огляду на сучасну ситуацію в регіоні Затоки й на Близькому Сході формулюються завдання для України, що стосуються політики національної безпеки нашої держави. Передусім ідеться про переведення відносин України з провідними країнами РСАДЗ на рівень стратегічного партнерства та виваженого економічного співробітництва з Іраном в умовах дії американських санкцій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(5),30

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25775 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського