РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000713040<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Чорний С. Г. 
Модифікація "Індексу Продуктивності Пірса" та його використання для оцінки якості чорноземних грунтів Правобережного Степу України / С. Г. Чорний, Н. В. Вільна (Поляшенко) // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2019. - Вип. 88. - С. 31-39. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Комплексна оцінка якості грунтів є необхідною процедурою у розробці системи агрохімічних, агротехнічних, фітосанітарних, меліоративних, протиерозійних та інших заходів у процесі активного землекористування. Вона необхідна також у процедурах вартісної оцінки сільськогосподарських земель, оцінки виробничої діяльності господарств та рослинницьких підрозділів окремих сільськогосподарських підприємств тощо. Мета роботи - розробка процедури адаптації до умов Правобережного Степу України популярного у багатьох країнах світу Індексу Продуктивності Пірса. Окремими завданнями, які витікають з поставленої мети, були модифікація структури цього індексу, трансформація структури параметраWFі (частка коренів у кожному шарі грунту) з урахуванням структури посівних площ, яка існує в регіоні, проведення польових досліджень для визначення профільного розподілу попередньо визначених показників родючості та комплексна оцінка якості як чорноземів повнопрофільних звичайних і південних на вододілах, так і еродованих грунтів на схилах. Проведені процедури адаптації та розрахунки показали, що схилові короткопрофільні (еродовані) грунти мають суттєво менші значення Індексу Продуктивності порівняно з нееродованими грунтами на вододілах. Так,за розрахунками на шар грунту 0-100 см, модифікований індекс продуктивності (МРІ) чорноземів звичайнихна вододілах був на 10 - 17 % більшим, ніж на схилах: 0,69 - 0,64 на вододілах та 0,58 - 0,59 на схилах. Що стосується чорноземів південних, то ця різниця була ще більшою: 0,68 на вододілах та 0,40 на схилах. Це пояснюється тим, що еродовані грунти мають в цілому гірші характеристики щільності будови, вмісту гумусу, рухомого фосфору та калію. Найбільший контраст між властивостями еродованих та нееродованих відмін спостерігається у верхніх шарах грунтів, а з глибиною ця різниця зникає. Запропонована процедура оцінки якості грунту через модифікований індекс продуктивності може бути застосованою як у Правобережному Степу України, так і в інших ерозійнонебезпечних регіонах з чорноземами та великою часткою схилових земель; цей показник об'єктивно характеризує зміну родючості грунтув умовах інтенсивного прояву ерозійних процесів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.17с

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського