РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000713043<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Вожегов С. Г. 
Сольовий баланс грунтів рисових сівозмін / С. Г. Вожегов, К. В. Дудченко // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2019. - Вип. 88. - С. 54-60. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Мета дослідження - визначення сольового балансу грунтів, використовуваних для вирощування рису у рисових сівозмінах за діючої агротехнології. Дослідження протягом 10 років проводили на території рисової 8-пільної сівозміни в дослідному господарстві Інституту рису НААН у Скадовському районі Херсонської області. Об'єктом дослідження були різні грунти на трьох дослідних ділянках: темно-каштановий солонцюватий; лучно-каштановий солонцюватий; солонець лучний. Всі ділянки розміщено у межах однієї зрошувальної системи. Режим зрошення рису та супутніх сільськогосподарських культур не змінювався впродовж описаного періоду. Зрошувальна система відкритого типу, магістральні канали облицьовані бетонними плитами, дренажно-скидні - в грунтовому руслі. Зміну стану сольового балансу грунтів фіксували за такими показниками: вміст у грунті легкорозчинних солей; рівень та мінералізація підгрунтових вод. Виявлено: вміст легкорозчинних солей зменшився у темно-каштановому солонцюватому грунті на 20,8 - 25,5 %, у лучно-каштановому солонцюватому грунті - на 11,1 - 51,5 % і у солонці лучному - на 8,0 - 13,2 %. Також констатовано зміни у складі гіпотетичних солей у всіх досліджуваних грунтах; зокрема, у темно-каштановому солонцюватому грунті та солонці лучному відбулась заміна соди (NaHCO3) гідрокарбонатом магнію (Mg(HCO3)2). У темно-каштановому солонцюватому та лучно-каштановому солонцюватому грунтах відмічено підвищення рухомості системи "хлорид натрію - сульфат магнію". Результати досліджень свідчать, що за умови експлуатації рисової зрошувальної системи у проектному режимі, та дотримання насиченості сівозміни рисом не більше 50 %, відбувається зменшення вмісту солей у темно-каштановому солонцюватому грунті на 11,7 %, лучно-каштановому солонцюватому - на 30,7 %, солонці лучному - на 29,2 %, тобто, відбувається позитивна зміна сольового балансу.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.3-41 + П032.343.3

Рубрики:
 Рис 

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського