РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000713044<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Цапко Ю. Л. 
Особливості іммобілізації-мобілізації деяких макроелементів грунту на осушуваних заплавних землях під насадженнями енергетичних культур / Ю. Л. Цапко, В. В. Зубковська, А. С. Холодна, В. М. Калініченко, Я. М. Водяк // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2019. - Вип. 88. - С. 61-67. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Наведено особливості процесів іммобілізації-мобілізації основних макроелементів осушуваних алювіальних грунтів за вирощування енергетичних культур. Об'єкти дослідження - лучний алювіальний важкосуглинковий та лучно-болотний алювіальний важкосуглинковий осушені грунти, в межах дослідної земельної ділянки на території заплави р. Вільховатка, у Харківській області України. На ділянці у 2016 р. висаджено багаторічні енергетичні культури - вербу енергетичну та міскантус гігантський. Методи дослідження - польовий - моніторинг рівня підгрунтових вод та щорічне (2017 - 2019) відбирання проб грунту; лабораторно-аналітичний - визначення вмісту у грунті основних органогенних елементів (гідроген, вуглець і нітроген) та заліза; статистично-математичний - оцінка достовірності результатів дослідження. Визначено, що на фоні змін клімату в напрямку аридізації властивості алювіальних осушуваних грунтів суттєво впливають на перегрупування пулу заліза в грунті, на якому вирощують енергетичні культури. Встановлено, що у верхніх шарах лучного алювіального важкосуглинкового грунту під рослинами верби енергетичної та міскантусу гігантського протягом трьох років відбулися позитивні зрушення в аспекті перебігу процесів акумуляції-дисипації рухомого заліза, що відобразилося у зменшені вмісту його двовалентної форми, яка є токсичною для рослин. Вплив вирощування енергетичних культур впродовж трьох років на процеси іммобілізації-мобілізації основних макроелементів на лучному алювіальному важкосуглинковому грунті свідчить про переважання іммобілізаційних процесів щодо нітрогену, яке відображується у розширенні співвідношення Сорг./Nзаг. яке на третій рік становило у шарах 0 - 20 та 20 - 40 см, відповідно, 16,6 і 16,3 та 17,4 і 16,5 під вербою та під міскантусом, тоді як на контрольному варіанті (під аборигенною рослинністю) дорівнювало 15,1 і 15,9. Аналогічні процеси відбуваються і в лучно-болотному алювіальному грунті. Помічені позитивні зміни у складі грунтів під енергетичними культурами є обгрунтованою перспективою в плані широкого залучення незайманих у сільськогосподарському виробництві земель для виробництва енергетичної сировини та ремедіації грунту.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського