РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000713834<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ткачівська М. Р. 
"Angst kennt kein pardon" (табірний дискурс) / М. Р. Ткачівська // Прикарпат. вісн. НТШ. Сер. Слово. - 2019. - № 3. - С. 63-72. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Розглянуто табірну літературу, наведено приклади з поетичних і прозових творів, проаналізовано відтворення в них внутрішнього стану людини під час перебування в таборі. Табірна література - поняття, яке в радянському просторі належало до тем-табу. Починаючи від 80-х років і до сьогодні, в Європі видано значну кількість архівних даних, свідчень колишніх в'язнів концентраційних таборів, а також наукових розвідок на цю тематику. Мета роботи - дослідження німецькомовних табірних текстів та аналіз лексичних одиниць на позначення відчуття голоду, страху і туги за батьківщиною у романі відомої німецької письменниці, представниці румунських німців Г. Мюллер "Atemschaukel" ("Гойдалка дихання"). До основних завдань належать огляд німецькомовної табірної літератури, її стисла характеристика, дослідження позначень "Hun-ger", "Angst", "Heimweh" тощо, які супроводжують табірні тексти. Роман "Atemschaukel" написаний на основі реальних спогадів і в 2010 р. був відзначений Нобелівською премією з літератури. У ньому йдеться про румунського хлопця, який опиняється в таборі у донецьких степах; змальовано табірне життя, побут, боротьбу за виживання, нелюдське ставлення до в'язнів. Аналіз лексичного корпусу полотна твору фіксує домінування позначень "Hunger" (голод), "Angst" (страх), "Flucht" (втеча), "Heimweh" (туга за батьківщиною), що вказують на фізичний і психологічний стан життя у таборі. Інстинкт самозбереження як важливий чинник виживання в таборі тісно пов'язаний із потребою прийому їжі, що засвідчує домінування таких лексем, як Brot (хліб), Zucker (цукор), Salz (сіль) та узагальнених понять Essen/essen/fressen (їжа, їсти, жерти). До найпоширеніших кольоропозначень належить weib (білий), який конкурує з позначеннями grau (сірий), rot (червоний) та schwarz (чорний), які складають контрастну палітру реальності та уяви мешканців табору. Незважаючи на нестерпне табірне життя, в романі не акцентується увага на слові "Holle" (пекло), яке належало до часто вживаних у багатьох описах концентраційних таборів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4НІМ)6-4МюллерГ.534

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73616 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського