РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000713875<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Голод Н. С. 
Трансформаційний потенціал малої прози в історико-літературному процесі (на матеріалі художньої творчості Василя Стефаника) / Н. С. Голод // Прикарпат. вісн. НТШ. Сер. Слово. - 2019. - № 3. - С. 425-437. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Проведено історико- та теоретико-літературознавчий аналіз праць українських і зарубіжних дослідників, у яких вивчалася проблема трансформаційного потенціалу жанрів малої прози в синхронному та діахронному аспектах. Здійснено огляд основних підходів до вивчення проблеми спорідненості новели з епічним і драматургійним родами літератури. З'ясовано: більшість науковців вважають, що типологія жанрів за родами була витримана лише в класицизмі з його вимогою чистоти та канонічності літературних форм, а в таких літературних напрямах, як романтизм, реалізм, модернізм, жанри виникають часто на перехресті лірики, епосу та драми. На сконцентрованість, лаконічність, лапідарність новели звертають увагу практично всі дослідники цього жанру. Цю рису зазвичай пов'язують із проявами драматизації у загалом епічному жанрі. Зміст життя у кінці XIX - на початку XX століть не лише в Україні, але й загалом у світі, характеризується прискоренням цивілізаційного розвитку, ущільненістю часо-просторових зв'язків. Ці процеси детерміновані зміною соціально-економічних формацій, досягненнями науково-технічного прогресу, розвитком і здобутками у природничих і технічних галузях наукового знання, постулатами філософії позитивізму тощо. Відтак неабиякою сконцентрованістю позначено й особливості тогочасного духовного, культурного, зокрема й літературного життя. За таких обставин саме мала проза (й новела зокрема) виявилася найбільш оперативною та продуктивною "змістовою формою". Успішність української малої прози зазначеного періоду значною мірою зумовлена діалектичною єдністю традицій і новаторства національного літературного процесу, суб'єктивними обставинами, пов'язаними з обдарованістю чільних представників письменства і гнучкістю, експериментальністю, схильністю до трансформації провідних жанрів малої прози. Зроблено висновок про резонування новаторської потуги індивідуального творчого методу В. Стефаника з трансформаційним потенціалом новели як жанру.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4СтефаникВ.534

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73616 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського