РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000713876<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бобик Ю. В. 
Афористичність як стильова домінанта у тексті роману Мирослава Дочинця "Криничар" ("Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії") / Ю. В. Бобик // Прикарпат. вісн. НТШ. Сер. Слово. - 2019. - № 3. - С. 438-444. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Мета роботи - дослідити афористичність як стильову домінанту у тексті роману М. Дочинця "Криничар"; обгрунтувати cполуки виникнення афористичності, виокремити своєрідність художнього мислення автора, де органічно поєднані тематичні та семантико-стилістичні типи філософем. У контексті вивчення літературного твору, а також у виокремленні його основних засад використано основні принципи порівняльного, описового методів. У тексті роману М. Дочинця "Криничар" домінує афористичність не тільки як спосіб художнього мислення, а й засіб подачі белетристичного матеріалу. Виокремлено основну індивідуально-стильову рису твору - афористичність, знайдено джерела її виникнення і витворення (жанр діяріюша, мотив подорожі, тип героя-мудреця). Розподілено філософеми за яскраво вираженими у тексті тематичними групами. Досліджено один із різновидів афоризмів - філософему, які репрезентуються у тексті за допомогою мовних досліджень - стійкими виразами (крилатими фразами, прислів'ями, приказками, прикметами, фразеологічними порівняннями, фразеологізмами). Виявлення мовної бази допомогло визначити семантико-стилістичні типи філософем (різноманітних попереджень; виражень містифікацій умов життя людини, людського життєвого досвіду: умов, за яких можлива бажана позитивна дія і т.д.) у "Криничарі". Дослідження афористичності у тексті роману Мирослава Дочинця та й загалом цього художнього твору є одним із малочисленних. Особливо цікавою є тематика роману - багатство, яке тривалий час вважалося табуйованою для відображення у художній дійсності на теренах України. З'ясовано не тільки стильову домінанту, але і її генезу, першопричини, різновид подачі художнього мислення прозаїка (філософему), тематичні групи філософем, використання мовних одиниць (стійких виразів) автором на базі яких виокремлено семантико-стилістичні типи філософем. Основні положення дослідження можуть бути використані для поглиблення вивчення творчості М. Дочинця, поняття "філософема" та потенціалу її вираження, застосування у художньому тексті.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4ДочинецьМ.534

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73616 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського