РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000716787<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Буйдіна Т. О. 
Історичні аспекти інтродукції та селекції витких троянд роду Rosa L. у світі та Україні / Т. О. Буйдіна, О. Ф. Рожок, В. І. Чижанькова // Інтродукція рослин. - 2019. - № 2. - С. 17-23. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Мета роботи - дослідити історію інтродукції та селекції витких троянд роду Rosa L. у світі та Україні, з'ясувати основні періоди в історії культивування цих рослин і визначити найважливіші інтродукційні та селекційні центри. Під час опрацювання літературних джерел було використано історико-науковий метод. Проблемно-хронологічний метод забезпечив послідовність викладення матеріалу. В історії інтродукції троянд одним з основних чинників було залучення в культуру дикорослих видів шипшин. Цей процес тривав 5 століть, але мав позитивні наслідки для розвитку троянд і витких зокрема. Задовго до нової ери троянди культивували у Китаї та Індії, країнах Близького Сходу і Малої Азії. Звідти, з розквітом торгівлі в античний період, вони проникли у Стародавню Грецію, а в наступні століття - в країни Західної Європи. Найінтенсивніший обмін рослинами відбувався у період Великих географічних відкриттів, починаючи з XV ст. Інтродукція японо-китайських рослин у ботанічні сади Європи розпочалася у першій половині XVIII ст. і досягла піка в 40 - 60-ті рр. XIX ст. Протягом XVII - XIX ст. та на початку XX ст. з Південно-Східної Азії було привезено велику кількість шипшин, але найважливішими предками витких троянд, які походять з Азії, є R. chinensis Jacq., R. lucieae Franck. & Rochebr. ex Crep., R. multiflora Thunb., R. moschata Herrm. В історії селекції витких троянд у світі можна виділити 3 основні періоди: минулий - період передісторії до 1875 р., нинішній - з 1875 до 1967 р., сучасний - з 1967 р. Інтенсивна селекційна робота з трояндами в Європі розпочалася у XVIII ст. Найбільшу роботу проведено у Франції, Німеччині, Англії, Ірландії, Нідерландах, Данії. Переворот у формуванні нового сортименту витких троянд здійснили R. multiflora і R. wichuriana Crep. Важливі результати у селекції троянд Віхурайяна одержали селекціонери Барб'є (Barbier) у Франції, Джексон (Jackson), Перкінс (Perkins) і Броунеллі (Brownelly) у США. У розвиток вітчизняної селекції значний внесок зробили М. А. Гартвіс, М. Д. Костецький, В. М. Клименко, З. К. Клименко, К. І. Зиков. У результаті величезної роботи, проведеної селекціонерами, створено світовий сортимент витких троянд, який нині налічує тисячі сортів. Висновки: проаналізовано ранні періоди інтродукції витких троянд у світі (початковий та період інтенсивної інтродукції). В країнах Близького Сходу в озелененні садів як витку рослину здавна використовували R. moschata, а в США (з 1759 р.) - східноазійський вид R. laevigata Michx. У період активного залучення японо-китайських рослин у ботанічні сади Європи було інтродуковано R. multiflora (1868). За результатами вивчення історії культури і досвіду інтродукції витких троянд роду Rosa в Україні визначено основні інтродукційні центри. Дослідження історії селекції витких троянд у світі та Україні, а також аналіз етапів селекційного процесу з виткими трояндами надали змогу визначити селекціонерів, які зробили вагомий внесок у розвиток селекції та створення сортів витких троянд.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.41 + Е522.926.12ROS*85

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22632 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського