РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000716803<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Медведєв В. А. 
Монументальна галявина Державного дендрологічного парку "Тростянець" НАН України: особливості формування, тенденції змін композиційної структури, сучасний стан / В. А. Медведєв, О. О. Ільєнко // Інтродукція рослин. - 2019. - № 3. - С. 59-71. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Мета дослідження - встановити зміни композиційної структури Монументальної галявини державного дендрологічного парку "Тростянець" НАН України за останні 60 років, оцінити її сучасний стан. Об'єкт досліджень - пейзажні елементи Монументальної галявини (великі та малі декоративні деревні групи, куртини, поодинокі дерева, узлісся). Зміни композиційної структури Монументальної галявини визначали шляхом зіставлення даних, наведених у публікаціях І. Н. Гегельського (1958) і І. А. Косаревського (1964), із результатами, одержаними авторами у 2017 - 2018 рр. Визначали зміни в якісному та кількісному флористичному складі декоративного оформлення галявини та її облямуванні, в конфігурації як окремих декоративних груп і відкритих просторів, так і галявини в цілому, в системі перспектив і дорожній мережі. Для цього у 2017 - 2018 рр. проведено інвентаризацію насаджень галявини з поштучним обліком деревних рослин кожного виду й обміром діаметра стовбура на висоті 1,3 м над рівнем грунту, окремих декоративних груп та бічних відгалужень галявини. Протягом 60 років випало багато дерев, що призвело до помітного розрідження як фонових масивів, так і декоративних груп, або до повного їх руйнування. Внаслідок таких перетворень відбулися зміни в конфігурації та розмірах галявини. Систему перспектив на Монументальній галявині було сформовано шляхом поділу її території куртинами, деревними групами різної геометричної форми й окремими деревами на дрібніші ділянки. Пейзажі галявини органічно пов'язані з деревними групами та масивами, розташованими за межами галявини, які, оточуючи її, також утворюють перспективи. Відбулися зміни в системі перспектив Монументальної галявини: помітно збільшилася площа вільного простору; галявина стала прозорішою і розкритою, що збільшило вихід багатьох перспектив за її межі. Висновки: як свідчить аналіз динаміки видового складу ландшафтних насаджень, з часом він зазнає суттєвих змін як з природних причин (вікові аспекти, міжвидова конкуренція, індивідуальні особливості рослин тощо), так і внаслідок антропогенного впливу. Основною причиною суттєвого відпаду екзотичних дерев, використаних для декоративного оформлення Монументальної галявини, є досягнення ними вікової межі за умов дендрологічного парку. Для підтримання високої декоративності насаджень потрібно проводити постійний моніторинг їх стану і змінити напрям трансформаційних змін у бік поліпшення. Для цього необхідно постійно здійснювати певний комплекс оптимізаційних заходів. Відновлення декоративних груп галявини неможливе без видалення місцевих видів дерев, які зайняли місце екзотичних видів. Проведення рубок догляду нині обмежене.


Індекс рубрикатора НБУВ: П3е(4УКР)л64

Шифр НБУВ: Ж22632 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського