РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000717377<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бодулєв О. Ю. 
Частота і фактори розвитку післяопераційної інсомнії / О. Ю. Бодулєв, Д. А. Шкурупій // Медицина невідклад. станів. - 2019. - № 6. - С. 67-71. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Щорічне зростання кількості хірургічних втручань та широта фізіологічних впливів порушення сну в післяопераційному періоді роблять проблему інсомнії актуальною для сучасної анестезіології. Мета дослідження - аналіз поширеності післяопераційної інсомнії та факторів ризику її розвитку, пов'язаних із методом анестезіологічного забезпечення. Двісті пацієнтів, які перенесли ортопедичне чи хірургічне втручання, було розподілено на групи залежно від виду анестезії. Проведено оцінку якості сну, рівня болю, тривоги, депресії, потреби в анальгетиках. Загальна частота розвитку післяопераційних порушень сну становила 72,08 %, серед яких легка інсомнія дорівнювала 42,64 %, інсомнія середньої тяжкості - 18,78 % і тяжка інсомнія - 10,66 %. Розподіл по групах становив: у групі загальної анестезії (ЗА) легкої інсомнії - 44,44 %, інсомнії середньої тяжкості - 19,75 % і тяжкої інсомнії - 12,35 %; у групі спинномозкової анестезії (СМА) легкої інсомнії - 40,34 %, інсомнії середньої тяжкості - 17,65 % і тяжкої інсомнії - 11,76 %. Різниця між групами не досягла рівня статистичної вірогідності. В обох групах виявлено зв'язок інсомнії з вираженістю післяопераційного болю. У групі ЗА - r = 0,437; у групі СМА - r = 0,513. Також в обох групах спостерігалась позитивна кореляція рівня тривожності (rЗА = 0,341; rСМА = 0,312) та депресії (rЗА = 0,342; rСМА = 0,301). У групі CМА виявлялась негативна кореляція розвитку інсомнії з післяопераційним використанням наркотичних анальгетиків (r = -0,218), у групі ЗА сила зв'язку не досягла статистично значимого показника (r = -0,165). Висновки: інсомнія є частим післяопераційним ускладненням. Основними факторами, що провокують її розвиток, є високий рівень болю, тривожності та депресії у післяопераційному періоді, використання опіоїдних анальгетиків у схемі післяопераційного знеболювання. Регіональні соціокультурні особливості не мають суттєвого впливу на фактори ризику та є тотожними для інших досліджених популяцій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р62-320 + Р453.87

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25344 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського