РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000718392<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Lesniak-Moczuk A. 
Leadership in the management sphere = Лідерство в управлінській сфері / A. Lesniak-Moczuk // Вісн. Київ. нац. торг.-екон. ун-ту. - 2019. - № 5. - С. 85-95. - Бібліогр.: 16 назв. - англ.

Існуючі організаційні структури фірм і установ базуються на сталих ієрархічних зв'язках людських та матеріальних ресурсів, що доповнюються структурами мережевої організації. Лідер у мережевій структурі визначає стилі, орієнтовані на завдання та працівників з метою оптимізації керівництва. Аніматор у суспільних рухах і неурядових організаціях повинен мати особистісні риси керівника, що надають змогу йому впливати на поведінку волонтерів, застосовуючи мотиваційні стимули, не вдаючись до використання сили. Долаючи бюрократичні бар'єри з метою досягнення цілі, лідери зосереджуютьсяна використанні енергії волонтерства. Для ефективного функціонування організації лідеру також необхідно володіти творчими навичками, далекоглядністю, оскільки лідерство прагне до змін навколишнього середовища, в якому функціонує. Мета статті - аналіз лідерства на прикладі мережевої організації автомобільних заходів. Предметом дослідження є автомобільні фестивалі. Теоретичну базу статті становили наукові праці вчених, які досліджували феномен лідерства та його вплив на розвиток суспільства. Теоретичний аспект розкрито в дослідженні еволюційної теорії лідерства, шляху до мети, NPW та ситуаційної моделі прийняття рішень Врума-Йеттона-Яго. У ході дослідження використано філософські (діалектичний), загальнонаукові (аналіз та синтез, моделювання, абстрагування) методи пізнання. Виділено характерні риси і ефекти мережевого лідерства на підставі поглядів П. Друкера і М. Кастельс. Лідерство в групі, яка організовує заходи - це тривала робота над новими труднощами та невдачами, що базується на вмінні швидко реагувати і виправляти різні ситуації. Висновки: волонтерська діяльність без матеріальної користі у вигляді грошовоївиплати приносить свої результати у вигляді набуття нових умінь і вдосконалення кваліфікації у процесі навчання, набуття професійного досвіду, встановлення міжособистісних відносин, вступу до нового суспільного середовища. Для молодих людей з лідерськими здібностями волонтерська робота є чудовою школою лідерства.


Індекс рубрикатора НБУВ: У537.3 + У010.321 + У9(4УКР)373.30-21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16143 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського