РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000718628<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Церклевич А. Л. 
Зміни фігури Землі - геодинамічний фактор напружено-деформованого стану літосфери / А. Л. Церклевич, Є. Шило, О. Шило // Геодинаміка. - 2019. - № 1. - С. 28-42. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

Мета роботи - показати як в процесі еволюційного саморозвитку планети в результаті дії гравітаційно-ротаційних та ендогенних сил відбувається перерозподіл мас, що призводить до трансформації фігури літосфери від сфери до дво- (ДВЕ) і тривісного (ТВЕ) еліпсоїдів і навпаки, зміни сплющеності та переміщення полюса в геологічному часі; визначити деформації фігури літосфери внаслідок переорієнтації полюса фігури. Методика. Фігура поверхні літосфери геометрично повернена відносно фігури геоїда і в геологічному часі орієнтація цих фігур і параметри еліпсоїдів, які їх апроксимують, змінювались. Таке розміщення фігури літосфери та фігури геоїда може створювати напруження, яке направлене на приведення розподілу мас літосфери у відповідність з фігурою геоїда. Обчислення параметрів ДВЕ і ТВЕ виконувалося на основі даних цифрової моделі поверхні Землі ETOPO1. Для моделювання трансформації фігури Землі та оцінки впливу її переорієнтації на напружено-деформований стан літосфери в далекі геологічні епохи використано дані цифрового моделювання рельєфу paleoDEM, отримані в роботі К. Скотези і Н. Врайта. Результати. Обчислено параметри ДВЕ і ТВЕ на фіксовані моменти геологічного часу. Проведено порівняльний аналіз результатів зміни фігури Землі за paleoDEM і створеними на основі растрових зображень ЦМР, побудованими за палеогеологічними даними Р. Блекі і К. Скотези. Наведено формули для обчислення зміщень і деформацій, які пов'язані з трансформацією фігури та орієнтацією верхньої оболонки планети. Наведено інтерпретацію отриманих результатів досліджень планетарної динаміки фігури літосфери Землі та глобального деформаційного стану. Наукова новизна. Отримано характеристики напружено-деформованого стану літосфери Землі за даними моделювання геопалеореконструкцій у геологічному часі. Надано інтерпретацію ролі гравітаційно-ротаційних сил у формуванні глобального поля деформацій і напружень як наслідок трансформації фігури поверхні літосфери Землі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського