РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000718634<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Pavlyk V. 
Features of the influence of seasonal variation of soil moisture on vertical movements of the Earth's surface = Особливості впливу сезонних варіацій вологи грунту на вертикальні рухи земної поверхні / V. Pavlyk, A. Kutnyi, O. Kalnyk // Геодинаміка. - 2019. - № 2. - С. 18-25. - Бібліогр.: 24 назв. - англ.

Мета досліджень - встановлення експериментальним шляхом найсприятливіших умов визначення вертикальних рухів земної поверхні з точки зору мінімального впливу варіацій вологи грунту на результати спостережень. Геодезичний моніторинг деформаційних процесів на геодинамічних полігонах (ГП) відбувається переважно без урахування впливу екзогенних чинників метеорологічного походження на динаміку земної поверхні та реперів. Для успішного виділення тектонічних чи техногенних рухів з усього спектра зареєстрованих переміщень земної поверхні потрібно вилучити їх гідрометеорологічну складову. Одним із видів метеорологічного впливу на динаміку земної поверхні та реперів є об'ємні деформації набрякаючих грунтів внаслідок варіації їх вологи. Вони зумовлюють сезонні вертикальні рухи, величина яких залежить від фізичних і мінералогічних властивостей грунту, особливостей навколишнього середовища та амплітуди річних коливань температури та вологи. Методика досліджень передбачала паралельні спостереження у двох пунктах за вертикальними рухами і вологістю верхнього однометрового шару грунту на ГП у Полтаві за період 2006 - 2015 рр. Основним результатом роботи є встановлення нелінійного характеру дії сезонних змін вологи грунту на вертикальні переміщення земної поверхні залежно від абсолютного значення вологості. Якщо вологість грунту перевищує його максимальну молекулярну вологомісткість (ММВ), то її варіації не впливають на динаміку Землі. Це пояснюється різним механізмом вертикальної інфільтрації води в грунті залежно від його водонасиченості. У разі значної вологості грунту її подальші зміни зумовлені переважно капілярними та гравітаційними силами, які не викликають деформацій і вертикальних переміщень земної поверхні. Науковою новизною досліджень є встановлення важливої ролі ММВ грунту в генерації вертикальних рухів земної поверхні та реперів внаслідок варіацій вологи. Практична значущість роботи полягає у можливості мінімізації впливу гідрометеорологічних чинників на результати високоточних спостережень за динамікою земної поверхні. Отримані результати можна використовувати для організації високоточних спостережень за вертикальними рухами на ГП та їх інтерпретації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д462 + В654.13-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського