РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000719311<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Авксентьєва О. О. 
Дослідження впливу екстракту Aloe vera на морфогенетичні реакції за мікроклонального розмноження декоративних сукулентів / О. О. Авксентьєва // Мікробіологія і біотехнологія. - 2019. - № 3. - С. 34-46. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мета роботи - з'ясувати вплив екстракту Aloe vera на ефективність введення в культуру in vitro та морфогенетичні реакції за умов мікроклонального розмноження представників декоративних сукулентів. Використовували стандартні біотехнологічні методи мікроклонального розмноження шляхом індукції адвентивного гемогенезу. Вихідний матеріал відбирали з рослин-донорів декоративних сукулентів і Crassula ovata "Hobbit" (Mill), Kalanchoe blossfeldiana (Poelln)., Hatiora salicornioides - Schlumbergera truncata. Як експланти використовували висічки зрілих листків, які після поверхневої поетапної стерилізації культивували на регенераційному середовищі Мурасиге-Скуга (МС) з додаванням синтетичних регуляторів росту - 6-бензиламінопурину (БАП) цитокінінового типу дії та <$E alpha>-нафтилоцтової кислоти (НОК) ауксинової дії. В контрольному варіанті регенераційне середовище (РС) за складом містило половинний набір макро- та мікроелементів та синтетичні фітогормони - 1 / 2 МС + 3,0 мг/л БАП + 0,5 мг/л НОК, а в дослідному варіанті в живильне середовище вносили екстракт Aloe vera у співвідношенні 1:100. Досліджували ефективність стерилізації та утворення мериклонів за введення в культуру in vitro та швидкість - ефективність різноманітних морфогенетичних реакцій: калусогенез, гемогенез та ризогенез. За результатами досліджень встановлено, що екстракт Aloe vera у складі живильного середовища не впливає на ефективність стерилізації листкових експлантів у досліджуваних представників декоративних сукулентів. Морфогенетичний потенціал листкових експлантів реалізується шляхом розвитку процесів калусогенезу протягом першого тижня культивування та інтенсивного адвентивного гемогенезу через 6 - 8 тижнів культивування. Інтенсивний ризогенез показаний тільки для листкових експлантів - Schlumbergera truncata. Екстракт Aloe vera у складі живильного середовища стимулює ефективність процесу гемогенезу, в 1,3 - 2,3 рази збільшує кількість мериклонів на одному експланті та на 7 - 8 діб прискорює швидкість процесу. Досліджувані декоративні сукуленти різняться за ефективністю мікроклонального розмноження - максимальні показники у Crassula ovata "Hobbit" (Mill) та Hatiora salicornioides, мінімальні - у Kalanchoe blossfeldiana. Висновки: екстракт Aloe vera у складі живильного середовища для мікроклонального розмноження декоративних сукулентів проявляє стимулювальний ефект і може бути запропонований як ефективний біостимулятор для збільшення коефіцієнту розмноження досліджуваних культур.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*801.64-658.734.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25976 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського