РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000720245<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Перов М. О. 
Утилізація та напрями використання метану на шахтах України / М. О. Перов, В. М. Макаров, І. Ю. Новицький // Проблеми заг. енергетики. - 2019. - № 3. - С. 60-66. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто та проаналізовано стан і проблеми вилучення та подальшої утилізації метану вугільних родовищ України включаючи підконтрольні владі шахти Донбасу. Вугільні поклади практично всіх шахт України є метаноносними. Метан безперервно виділяється у шахтний простір природним шляхом, багато шахт є небезпечними за раптовими викидами великих обсягів метану, розробка вугільного пласту інтенсифікує вивільнення метану. Метан з шахтним повітрям у певних концентраціях утворює пожежо- або вибухонебезпечну суміш, не маючи ні кольору, ні запаху його наявність може бути виявлена тільки спеціальними приладами. Не поодинокі випадки вибухів та пожеж у шахтах, що призводять до загибелі шахтарів. Не будучи самим по собі токсичним газом, тим не менш метан "розбавляє" шахтне повітря, зменшуючи концентрацію в ньому кисню, що негативно впливає на умови праці підземного персоналу шахти. Зважаючи на це, дегазація шахт є нагальною проблеми для вуглевидобувної галузі. Дегазація може провадитися попередньо шляхом буріння свердловин у вугільні пласти (з поверхні або ствола шахти) та провітрювання (вентиляції). Але викид метану системами дегазації безпосередньо в земну атмосферу наносить шкоду довкіллю, тому що метан є парниковим газом, активність якого в 21 - 25 разів вища, ніж у такого найпоширенішого парникового газу як діоксид вуглецю (вуглекислий газ). Тому другою актуальною проблемою є утилізація вилученого метану. До того ж метан є цінним висококалорійним енергоресурсом, більш екологічно чистим, ніж вугілля та нафтопродукти. Проаналізовано потенційні запаси та розподіл його обсягів у вугільних масивах, проаналізовано ступені дегазації та утилізації метану в Україні, наведено прогнозні обсяги виділення метану з шахт на підконтрольній українській владі території. Визначено можливу прийнятність різних методів використання метану в залежності від таких факторів, як дебіт, концентрація, віддаленість споживача тощо. Як висновок витікає, що в умовах дефіциту власних запасів природного газу в надрах України і залежності держави від імпортних поставок палива, метан вугільних родовищ повинен зайняти належне місце в формуванні національного паливно-енергетичного балансу.


Індекс рубрикатора НБУВ: И181.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70419 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського