РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000720648<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Царик Й. В. 
Ключові види як осередки формування біорізноманіття : (огляд) / Й. В. Царик, О. С. Решетило, І. Й. Царик // Біол. студії. - 2019. - 13, № 1. - С. 161-168. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Досліджено взаємозв'язок ключових видів із біотичним різноманіттям в екосистемах. Звернуто увагу на те, що вивчення біотичного різноманіття на всіх рівнях і у всіх проявах живого є надзвичайно важливою науковою проблемою, від розв'язання якої значною мірою залежить існування людства. Дослідження біорізноманіття можна проводити у двох аспектах: інтегральному (глобальному) і диференціальному (локальному). Цих два підходи різняться між собою кінцевими результатами і ресурсними затратами на їх реалізацію. За глобального підходу кінцевим продуктом є встановлення рівня усього біорізноманіття Землі, а за диференціального - конкретних груп організмів (систематичних, екологічних тощо) конкретної ділянки планети. Обидва цих підходи суттєво різняться за методичними підходами. Одним із ефективних методичних прийомів під час дослідження локального біорізноманіття є вивчення ролі ключових видів у його формуванні. У роботі прийнята така категоризація ключових видів: екологічні, охоронні, економічні, соціальні, адвентивні тощо. Розглянуто деякі приклади ролі ключових видів у формуванні видового різноманіття в екосистемах. Зокрема, встановлено, що мурашки Lasius niger і L. flavus масово заселяють закинуті орні землі, формують специфічні мікроландшафти й позитивно впливають на ріст і розвиток деяких видів трав'яних рослин. Кріт європейський Talpa europaea завдяки своїй риючій діяльності суттєво змінює структуру грунту і впливає на видове різноманіття рослин. На особливу увагу як індикатори стану середовища (оселища) заслуговують також земноводні, а саме Bombina bombina, Triturus cristatus, Rana arvalis, Pelobates fuscus, Bufotes viridis тощо. Звернуто увагу на те, що дослідження взаємозалежності між ключовими видами і біорізноманіттям є найефективнішими у разі застосування консорційного аналізу, спрямованого на вивчення облігатних і факультативних організмів різних систематичних груп, які функціонують як єдине ціле.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*803

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського