РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000723631<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Колеснікова О. В. 
Сучасний погляд на механізми розвитку оксидативного стресу і його біомаркери при найбільш поширених неінфекційних захворюваннях : (огляд) / О. В. Колеснікова, А. О. Радченко // Укр. терапевт. журн.. - 2020. - № 1. - С. 51-61. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

Останнім часом широко досліджується вплив процесів оксидативного стресу (ОС) на розвиток різних неінфекційних захворювань (НІЗ). Відомо, що ОС також впливає на формування темпів старіння, що відіграє певну роль у появі нових НІЗ, асоційованих з віком. Представлено сучасні уявлення щодо утворення вільних радикалів та регуляції їх рівнів за участю оксидантних та антиоксидантних систем, наведено інформацію щодо використання та ролі ранніх і високочутливих біомаркерів ОС у пацієнтів з найбільш поширеними НІЗ. Серед сучасних індикаторів ОС виділяють неферментні антиоксиданти, з яких глутатіон є найбільш вивченим, рівні прооксидантних та антиоксидантних ферментів, а також біомаркери перекисного окиснення ліпідів, білків, вуглеводів, нуклеїнових кислот (НК). До ферментних систем, які регулюють продукцію вільних радикалів, відносять оксидазу відновленого нікотин-амідаденіндинуклеотид-фосфату, ксантиноксидазу, ксантиндегідрогеназу, мієлопероксидазу, ліпоксигенази, циклооксигеназу 2, моноаміноксидази А і Б та ендотеліальну синтазу оксиду азоту. Серед ферментів антиоксидативного захисту для оцінки ОС найбільш часто використовують рівні супероксиддисмутази, каталази, глутатіонпероксидази і параоксоназ. Серед біомаркерів окиснення макромолекул найбільш часто зустрічаються 8-ізопростагландин F2<$E alpha>, F2-ізопростани і малоновий діальдегід як продукти окиснення ліпідів, карбонільні похідні, вторинні продукти окиснення протеїнів, нітротирозин та нітрований альбумін для оцінки окиснення білків, кінцеві продукти повного глікозилювання для вивчення впливу ОС на вуглеводи та 8-оксо-2'-дезоксигуанозин і 8-гідроксигуанозин як біомаркери окисного ушкодження НК. Наведені маркери ОС є досить стабільними, що збільшує час для їх виявлення, а сучасні методи їх оцінки дозволяють отримати точні та відтворювані результати. Тому є доцільним використання саме цих показників як маркерів метаболічного запалення та предиктора прогресування НІЗ на ранніх етапах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.51 + Р252.65

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22945 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського