РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000724085<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Vasylyeva H. 
Adsorption of barium and zinc ions by mesoporous TiO2 with chemosorbed carbonate groups = Адсорбція йонів барію та цинку мезопористим TiO2 з хемосорбованими карбонатними групами / H. Vasylyeva, I. Mironyuk, I. Mykytyn, N. Danyliyk // Фізика і хімія твердого тіла. - 2019. - 20, № 3. - С. 282-290. - Бібліогр.: 28 назв. - англ.

Запропоновано мезопористий TiO2 із хемосорбованими карбонатними групами як адсорбент для вилучення катіонів цинку та барію з водних розчинів. Досліджено залежність величини адсорбції від тривалості взаємодії, кислотності розчину, рівноважної концентрації катіонів Zn<^>2+ і Ba<^>2+ а також модифікації поверхні TiO2. До одержаних результатів застосовано 4 найбільш поширені кінетичні моделі: Лагергрена псевдо-першого та псевдо-другого порядку, модель внутрішньочастинкової дифузії та модель хемосорбції Еловича. Показано, що експериментальні величини адсорбції Zn<^>2+ і Ba<^>2+ апроксимуються кінетичною моделлю Лагергрена псевдо-другого порядку з великою степінню достовірності (R<^>2 = 0,99). Досліджено рівноважну адсорбцію у інтервалі концентрацій важких металів 27,46 мг/л - 7809 мг/л. До одержаних експериментальних даних застосовано теорії адсорбції Ленгмюра і Дубініна - Радушкевича. З використанням рівняння Дубініна - Радушкевича розраховано енергію адсорбції цинку та барію модифікованим і немодифікованим TiO2, значення якої лежать у межах 15,82 - 9,399 кДж/моль, що відповідає механізмові фізичної адсорбції. Експериментальні результати адсорбції катіонів барію та цинку добре описуються теорією Ленгмюра (R<^>2 = 0,99). Механізм адсорбції двовалентних катіонів є приблизно однаковим. Висловлено припущення, що різниця у адсорбції йонів цинку у порівнянні з іонами барію полягає у тому, що катіони Zn<^>2+, маючи невеликий іонний радіус, здатні дифундувати у мікропори модифікованого TiO2, тоді як катіони Ba<^>2+ адсорбуються у мезопорах. У разі одночасної присутності катіонів барію і цинку у розчині у першу чергу поглинається цинк. На його адсорбцію не так сильно впливає присутність Ba<^>2+, як на адсорбцію барію - присутність катіонів цинку. Цей факт може бути корисним у випадку необхідності сорбційного розділення пари Zn<^>2+ і Ba<^>2+. Мезопористий TiO2 із хемосорбованими карбонатними групами є дуже ефективним адсорбентом щодо катіонів Zn<^>2+ і Ba<^>2+. Він здатний адсорбувати катіони Zn<^>2+ і Ba<^>2+ як із індивідуальних розчинів, так і з сумішей. Досліджений адсорбент є кращим у цьому плані, ніж більшість світових аналогів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г583.252

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26618 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського