РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000724114<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Паньків З. П. 
Діагностичні критерії елементарних грунтотворних процесів у профільно-диференційованих грунтах Передкарпаття / З. П. Паньків, С. З. Малик, Т. С. Ямелинець // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2020. - Вип. 89. - С. 34-40. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Генеза профільно-диференційованих грунтів Передкарпаття є найбільш дискусійною, оскільки для діагностики елементарних грунтотворних процесів (ЕГП) використовують різні діагностичні ознаки. Мета дослідження - встановлення сукупності морфологічних, хімічних та фізико-хімічних діагностичних ознак грунтотворних процесів на основі аналізу морфології грунту та новоутворень і валового хімічного складу дрібнозему, мулу та грунтових новоутворень (нодулів, ортштейнів, кутан). Досліджено профільний, порівняльно-географічний, лабораторно-аналітичний. Об'єкт дослідження: профільно-диференційовані (дерново-підзолисті та буроземно-підзолисті) грунти Передкарпаття. На основі власних польових та лабораторно-аналітичних досліджень встановлено, що основними ЕГП, які формують генетичний профіль профільно-диференційованих грунтів, є лесиваж, опідзолення, внутрішньогрунтове оглинення, глеє-елювіювання та сегрегація. У дерново-підзолистих грунтах основними профілеутворюючими ЕГП є такі: опідзолення, для якого характерні від'ємні значення елювіально-акумулятивних коефіцієнтів і коефіцієнта зміни силікатної частини у верхніх горизонтах, присутність скелетан і сескван; глеє-елювіальний процес, характерною рисою якого є значне переважання втрат Fe2O3 над втратами Al2O3 та наявність ортштейнів. Процеси лесиважу та сегрегації мають незначну інтенсивність. Основними профілеутворюючими ЕГП у буроземно-підзолистих грунтах є лесиваж та внутрішньогрунтове оглинення разом із незначною дією процесів опідзолення, та глеє-елювіювання. На домінуючу дію лесиважу у буроземно-підзолистих грунтах вказують наявність аргілан (глинисті кутани, гранулометричний склад яких є важчий порівняно з грунтом у горизонті, який їх уміщує) та рівномірний розподіл у межах профілю відношень SiO2:R2O3 і SiO2:Al2O3 у мулистій фракції. Процес внутрішньогрунтового оглинення у буроземно-підзолистих грунтах характеризують додатний баланс оксидів у мулистій фракції, наявність нодулів у межах усього профілю, коефіцієнт зміни силікатної частини у мулистій фракції більше 1,0 і коефіцієнт нагромадження Mn3O4 у нодулях та аргіланах більше 1,0. Запровадження єдиних діагностичних ознак ЕГП у профільно-диференційованих грунтах Передкарпаття дозволить вирішити генетичну та класифікаційну проблеми.


Індекс рубрикатора НБУВ: П031(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського