РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000725272<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шевченко О. Л. 
Радіогідрогеологія осушуваних ландшафтів Українського Полісся (на прикладі Чорнобильської зони відчуження) : автореф. дис. ... д-ра геол. наук : 04.00.06 / О. Л. Шевченко; НАН України, Ін-т геол. наук. - Київ, 2016. - 44 c. - укp.

Наведено новий напрям радіогідрогеології, висвітлено закономірності формування радіоактивного забруднення грунтових і поверхневих вод за умов виведення осушувальних систем з експлуатації після аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) . Розроблено методологію визначення складових вторинного радіоактивного забруднення дренажного стоку, природної та порушеної бар'єрної стійкості водозборів, що включає три рівні верифікації: детальний (експериментальний), локальний та регіональний (басейновий). Виконано кількісне оцінювання чинників вторинного забруднення вод каналів з використанням гідрогеологічних (режимні спостереження, гідродинамічні та балансові розрахунки, дослідно-фільтраційні роботи, аналітичні дослідження тощо), гідрометричних, дистанційних, статистичних та ін. методів. Виявлено вплив умов водообміну на перерозподіл складових балансу, їх значення у забрудненні грунтових вод. Частка винесення 90Sr грунтовими водами в канали у багатоводні 1998 - 2000 рр. на найбільш забруднених системах складала 0,22 - 2,5 % від щорічного винесення каналом, а у маловодні роки - 20 - 35 %. У роки малої й середньої водності водне винесення 90Sr має зворотну залежність від площі меліоративних систем на водозборі і пряму - в багатоводні, а особливо, - на наступний після багатоводного рік. Досліджено, що меліорованість на рівні 10 - 20 % істотно не впливає на бар'єрну стійкість водозбору. Вперше встановлено, що формоутворення 90Sr у водному середовищі визначається генетичними особливостями складових балансу або стоку. Визначено темпи самоочищення підземних вод від 90Sr та константу швидкості самоочищення (сягає 2,55 ± 0,07 рік-1Sr). Статистичними методами доведено важливу роль мікрозападин у водообміні: вони забезпечують значну частку винесення 90Sr до каналів підземним шляхом та сприяють розсіюванню радіонуклідів у геологічному середовищі. Апробовано метод прогнозування концентрацій та водного винесення забруднюючих речовин на басейновому рівні, який грунтується на регресійних залежностях від гідродинамічних, гідрохімічних і сталих ландшафтних показників, що визначають утримуючу здатність водозбору. На основі визначених закономірностей, з урахуванням функціонального статусу території, розроблено науково-прикладні засади поводження з меліоративними системами в зонах техногенного радіоактивного забруднення, які полягають у виборі диференційованих заходів відповідно до діючих чинників вторинного забруднення водного стоку, використанні та посиленні біогеохімічних бар'єрних функцій водозборів з метою мінімізації водного винесення радіонуклідів за межі зони забруднення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д222.13 + Д464.3 + П033.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА423891 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського