РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000727154<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Айшпур О. М. 
Мікроскопічна будова органів окуня та плотви в нормі та за постодиплостомозу : автореф. дис. ... канд. вет. наук : 16.00.02 / О. М. Айшпур; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. - Київ, 2016. - 20 c. - укp.

Наведено результати вивчення поширеності постодиплостомозу в басейні р. Дністер на території Хмельницької області. Встановлено клінічні ознаки хвороби в окуня та плотви, патоморфологічні зміни, уточнено мікроскопічну будову органів і тканин цих двох видів риб. Показано, що в риби р. Дністер на території Хмельницької області на частку паразитарних хвороб припадає 97,54 % від усіх захворювань риби різної етіології (паразитарні, вірусні, бактеріальні та мікози). З них найчастіше діагностовано постодиплостомоз. Основною клінічною ознакою за постодиплостомозу є наявність на різних ділянках тіла чорних плям. В окуня кількість уражень на тілі велика (90,5 ± 40) і вони мають не більше 2 мм у діаметрі. У плотви кількість таких уражень на тілі значно менша, ніж в окуня (6,5 ± 2) і вони мають більший розмір - 3 - 4 мм, а іноді й більше. Встановлено, що в процесі інцистування навколо паразита утворюється циста. Спочатку одношарова, що складається з одного чи двох рядів нечітко окреслених клітин із великими, не яскраво зафарбованими гематоксиліном ядрами витягнутої або овальної форми. Потім утворена циста потовщується до декількох рядів таких клітин. Просвіт цисти, в якому знаходиться паразит (цекарій чи метацикарій), не зафарбовується. В тілі метацеркарію видно численні еозинофільні, базофільні та не зафарбовані гранули секрету. В оточуючих цисту тканинах і міжклітинній речовині видно відкладення пігменту меланіну. Спочатку утворюються пилоподібні дрібні гранули червоного кольору. З часом розміри гранул збільшуються, набувають коричневого кольору. В подальшому відкладення меланіну стають чорними та значно збільшуються в розмірі. В окуня й плотви, крім гепатопанкреаса, вперше в світі встановлено наявність підшлункової залози: в окуня - в ділянці пілоричних відростків шлунка, а в плотви - уздовж усього кишечника. Детально вивчено мікроскопічну будову плавників окуня та плотви. Встановлено, що кісткова тканина кожної кісточки плавника представлена пластинчастою кісткою, яка утворює дві латерально розташовані окремі кісткові дуги, які краніально та каудально розділені щілиною й у цілому утворюють кісткову структуру овальної форми. Міжкісточкова частина плавника, яка з'єднує сусідні кісточки, в центрі містить тяж щільної волокнистої сполучної тканини, яка з двох боків оточена дермою й епідермісом. Визначено, що нирки в окуня та плотви виконують свою специфічну функцію, а також є органом лімфопоезу. В селезінці окуня й плотви вперше в світі встановлено наявність невеликої кількості морфологічних утворень, подібних до тілець Гассаля в тимусі ссавців.


Індекс рубрикатора НБУВ: П729.19-26 + П729.8-26 + П873.382.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА425859 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського