РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000740023<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Poliakova O. O. 
Dionysus cult as a prototype of autonomous gender = Культ Діоніса як праобраз автономного гендеру / O. O. Poliakova, V. V. Asotskyi // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр.. - 2019. - Вип. 15. - С. 155-165. - Бібліогр.: 17 назв. - англ.

В основі дослідження лежить аналітика культу Діоніса: інтроспекція ірраціонального змісту "діонісійських станів", в символіці яких кодовано альтернативний сценарій гендерних відносин, заснований на автономності й недеструктивній взаємозалежності. Досягнення цієї мети передбачає: по-перше, "археологію" телестичного безумства та оргазму як звільняючих станів, осмислення їх смислотворчого потенціалу для світогляду діонісійських неофіток; по-друге, виявлення рис, що уподібнюють культову спільноту Діоніса до автономного гендеру; і, по-третє, схарактеризувати метаморфози діонісійської образності в свідомості постмодерну. Дослідження символіки Діоніса та її генезис у процесах масової свідомості є важливим для з'ясування тенденцій гендерного дистанціювання як в античності, так і в сучасну добу. Специфічні чуттєво-ментальні якості, що кодовані в образах діонісійського безумства, вакхічного буйства та вічного прибульця, потреба в осмисленні яких визначається самою тематизацією діонісійського в культурній свідомості постмодерну, в дослідницькій літературі представлені фрагментарно. Феноменологічний вимір "звільняючих станів" діонісійської стихії, що активували процес соціального дистанціювання аж до становлення автономного гендеру, є малодослідженими і здебільшого редукуються до проявів маргінальності та асоціальності. Проте саме у специфіці культу Діоніса автори вбачають витоки уявлень про суто жіноче та чоловіче, а динаміку трансмутацій його образності пропонується осмислити як послідовні етапи їх формування, а не симптоми культурної кризи і девіантної поведінки. Досліджена феноменологія практик трансформації особистості як психіко-психічний базис уявлень про гендерну ідентичність. Виділено суспільно-культурний та інтрапсихічний виміри дослідження культу Діоніса. Встановлено, що сприйняття непритаманного для античної свідомості культу відбулося в період кризи переходу від матріархату до патріархату, оскільки його зміст, пов'язаний з ідеєю звільнення через трансформацію особистості, був відповідним стану, породженому соціальною окремішністю заміжніх жінок, і мав терапевтичний ефект.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю2162:412 + Ю817

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського