РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000740381<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Сергєєва Л. Є. 
Сумісні осмоліти - пролін і сахароза - у комплексно стійких клітинних лініях пшениці озимої / Л. Є. Сергєєва, В. М. Курчій, Л. І. Броннікова // Фізіологія рослин і генетика. - 2020. - 52, № 1. - С. 64-73. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Кардинальна зміна/погіршення довкілля вказує на появу нових антропогенних токсикантів, які у поєднанні з природними несприятливими чинниками посилюють стресовий тиск. Виникає проблема комбінованих стресів і потреба у генотипах із комплексною стійкістю. У зв'язку з цим на перший план виходить питання встановлення достовірного маркера (маркерів) контролю життєдіяльності організму за стресових умов. У такий спосіб можуть виявитися особливості функціонування стійких форм. До сполук, здатних за стресових умов акумулюватись у значних кількостях, так званих сумісних осмолітів, належать L-пролін і сахароза. Встановлено, що вони можуть знаходитись у складних взаємовідносинах і впливати на синтез/нагромадження один одного. Система in vitro надає змогу визначити роль цих амінокислоти та вуглеводу у підтриманні життєдіяльності стійкого генотипу на клітинному рівні за умов довготривалого модельованого стресу. Застосування обраної потенційно летальної дози стресового чинника створює умови для розрізнення генетично змінених варіантів і форм із підвищеним рівнем фізіологічної адаптації. За допомогою методу клітинної селекції з катіонами кадмію одержано стійкі клітинні лінії (СКЛ) пшениці озимої сорту Достаток. Під час дослідження комплексної стійкості, їх тестували за умов прямої дії летального для дикого типу водного стресу. Водний стрес створювали добавлянням маніту. Кадмієстійкі лінії підтримували життєдіяльність за будь-яких стресових умов - дії катіонів Cd<^>2+ чи маніту. В клітинах визначали вміст сумісних осмолітів - проліну і сахарози. Встановлено, що в разі культивування за наявності Cd<^>2+ характер акумуляції протекторних сполук у калюсі спрямований протилежно: невисокий рівень проліну координувався зі значним вмістом сахарози. За умов водного стресу провідну роль відігравав вільний пролін, рівень якого суттєво зростав. Зроблено припущення, що комплексна стресостійкість клітинних ліній може підтримуватись за рахунок як специфічних, так і неспецифічних реакцій залежно від умов культивування. Це явище суттєво підвищує потенціал життєздатності нової форми. Клітинна селекція із використанням іонів важких металів може забезпечити одержання клітинних форм, які реалізують різні механізми стійкості залежно від типу стресового чинника.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського