РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000741172<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Holubinka Yu. 
Investigation of the accuracy of plans of Lviv in 1844 and 1931 = Дослідження точності планів Львова 1844 та 1931 років / Yu. Holubinka, V. Nikulishyn, R. Sossa, M. Yurkiv // Геодезія, картографія і аерофотознімання : міжвід. наук.-техн. зб.. - 2018. - Вип. 88. - С. 33-46. - Бібліогр.: 20 назв. - англ.

Мета роботи - дослідження точності планів Львова 1844 і 1931 рр. Основним критерієм оцінки достовірності стародавніх карт є дослідження їх геометричної точності, яка визначається величинами похибок, що виникають під час вимірювання довжин, кутів, координат та інших картометричних характеристик. Для дослідження точності планів Львова 1844 і 1931 рр. було застосовано кількісну методику, яка базується на використанні безпосередніх вимірювань довжин ліній і кутів між двома напрямками на стародавньому та сучасному планах та аналізі цих вимірювань на базі статистичної теорії похибок із використанням формул Гаусса та Бесселя. Згідно з вказаною методикою для кожного плану визначено середню квадратичну похибку відстані, відносну середню квадратичну похибку відстані, кут повороту та середню квадратичну похибку дирекційних кутів. Ці характеристики надали можливість порівняти похибки лінійних і кутових величин двох різночасових і різномасштабних планів Львова між собою та надали підстави вважати, що план Львова 1931 р. є точнішим щодо кутових вимірів. Спотворення відстаней є характерними для обох планів Львова, однак меншу відносну середню квадратичну похибку має все ж таки план 1931 р., незважаючи на дрібніший масштаб. Обчислені показники спотворень довжин лінії та амплітуда коливань граничних величин знаменника масштабу роблять можливим проведення аналізу спотворень відстаней у різних частинах плану та продовження дослідження точності вищезгаданих картографічних матеріалів із використанням графічних методів дослідження, які надалиб можливість оцінити та проілюструвати просторові варіації похибок, а також виявити і зрозуміти факти та технічні аспекти створення цих картографічних творів. Наукова новизна та практична значущість. Визначення геометричної точності стародавніх планів Львова як інструментарію для наукових досліджень є актуальним, оскільки сприяє об'єктивнішому і повнішому оцінюванню картографічного видання як результату людської діяльності. Числові дані, які отримані в процесі досліджень, надають можливість порівнювати картографічну, документальну та змістову цінність стародавніх карт. Вибрана кількісна методика у ході дослідження стародавніх планів Львова, що базується на безпосередніх вимірюваннях довжин ліній і кутів між двома напрямками, уможливила порівняти похибки лінійних і кутових величин різночасових і різномасштабних планів Львова. Опрацьована методика дослідження може бути використана для оцінювання точності інших планів Львова та міст України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д174.273

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського