РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000741184<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Іванчук О. М. 
Автоматизована побудова цифрової моделі мікроповерхні об'єкта за РЕМ-стереопарою методом кореляційного ототожнення ідентичних ділянок / О. М. Іванчук, О. В. Тумська // Геодезія, картографія і аерофотознімання : міжвід. наук.-техн. зб.. - 2019. - Вип. 90. - С. 50-64. - Бібліогр.: 39 назв. - укp.

Мета роботи - розроблення та дослідження методу автоматизованої побудови цифрової моделі мікроповерхні об'єкта з використанням стереопари цифрових РЕМ-зображень з урахуванням специфіки РЕМ-знімання й оцінки точності цифрового моделювання. Розроблений метод полягає, по-перше, у генеруванні щільного набору вхідних точок на лівому РЕМ-зображенні стереопари в областях з локальними особливостями і використанні ітераційного процесу за рівнями піраміди зображень. По-друге, пошук відповідних точок на правому РЕМ-зображенні стереопари виконується на основі послідовного зміщення точок (центрів вікон пошуку) на параметр зсуву з можливого діапазону паралаксів із використанням методу кореляційного ототожнення. Для дослідження використано дві стереопари цифрових РЕМ-зображень. Цифрові зображення деформованої поверхні хромованої сталі отримано за допомогою JSM 7100F (JEOL) зі збільшенням 750х. Зображення лесового грунту отримано за допомогою РЕМ "Hitachi" S-800 зі збільшенням 1000х. Для розрахунку просторових координат точок мікрорельєфу поверхні враховувалися значення геометричних спотворень, властивих РЕМ-знімку. Щоб усунути деякі аномальні значення висот тривимірної моделі, застосовано процедуру адаптивної медіанної фільтрації. Для оцінки точності моделювання мікроповерхонь створено тестові моделі шляхом ручного вимірювання координат характерних точок цифрових стереопар обох зразків. Запропонований спосіб зсуву параметрів зменшує область пошуку та ймовірність помилкової ідентифікації і, крім того, прискорює процедуру ототожнення в парі зображень. Отримано формули для розрахунку координат центру вікна пошуку та відповідної точки на правому зображенні на k-му кроці процесу зсуву. Для оцінки точності обчислено різниці між висотами тестової моделі і висотами, інтерпольованими в тих самих точках із використанням створених моделей. Для мікроповерхні зразка хромованої сталі близько 79 % точок, а для мікроповерхні зразка лесового грунту близько 70 % точок знаходяться в межах допуску <$E DELTA Z~symbol Г~symbol С~2> мкм. Наукова новизна. Вперше в Україні розроблено метод автоматизованого пошуку відповідних точок стереопари на основі зсуву параметрів з урахуванням особливостей РЕМ-знімання. На базі вищевказаного методу розроблено технологію автоматизованого створення цифрової моделі мікроповерхні об'єкта за стереопарою РЕМ-зображень і створено авторське програмне забезпечення, яке показує її ефективність і доцільність.


Індекс рубрикатора НБУВ: П361.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського