РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000741753<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Зимароєва А. А. 
Просторовий взаємозв'язок властивостей грунту та урожайності кукурудзи / А. А. Зимароєва, П. В. Писаренко // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад.. - 2019. - № 4. - С. 108-115. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Властивості грунту відіграють важливу роль у просторовій мінливості врожайності кукурудзи. Мета дослідження - оцінити роль грунтових факторів у закономірностях просторово-часової варіації урожайність кукурудзи на території Поліської та Лісостепової зон України. Для аналізу впливу грунтових факторів на урожайність кукурудзи ми використали такі показники: запаси гумусу, pH, щільність грунту, вміст піску, глини чи мулу для різних грунтових шарів. У результаті аналізу виділено 6 головних компонент, які пояснюють 98,5 % загальної дисперсії грунтових показників. Кожна з шести компонент проявляє найбільшу кореляцію з однією або декількома грунтовими змінними. Встановивши ці зв'язки, можемо визначити природу кожної головної компоненти, а також відмітити на карті території, які мають підвищену чутливість до кожної з головних компонент. З'ясовано, що динаміка врожайності кукурудзи на території дослідженого регіону є логлогістичною моделлю. Як параметри моделі врожайності використані такі показники: нижня межа врожайності (позначає найменший рівень її за період досліджень, який спостерігався на початку та у середині 90-х років минулого століття); ухил кривої тренду, показує швидкість змін урожайності в часі; час з початку досліджень, потрібний для досягнення половинного від максимального рівня зростання урожайності та одночасно момент найбільшої швидкості зростання урожайності; найвищий рівень врожайності, за якого при наявному рівні агротехнологій врожайність визначається саме біотичним потенціалом території. За допомогою регресійного аналізу встановили взаємозв'язок між параметрами врожайності кукурудзи та грунтовими показниками. Встановлено, що ухил логарифмічної моделі, який визначає потенційну швидкість росту врожайності, найбільше залежить від запасу гумусу у грунті. Нижня і верхня границі врожайності кукурудзи негативно корелюють із вмістом піску у грунті. А час настання різкого зростання врожайності також найбільшою мірою залежить від гранулометричного складу грунту, причому до вмісту піску має позитивну кореляцію.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-4 + П032.32

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського