РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000742137<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Сєміонова К. А. 
Температура, осмоляльність і глюкоза як фактори, що визначають стійкість еритроцитів до постгіпертонічного шоку / К. А. Сєміонова, О. Є. Ніпот, Н. А. Єршова, О. О. Шапкіна, Н. М. Шпакова // Доп. НАН України. - 2020. - № 4. - С. 99-106. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Досліджено вплив глюкози на чутливість еритроцитів людини та кролика до дії постгіпертонічного шоку. Встановлено, що рівень постгіпертонічного гемолізу (ПГГ) еритроцитів людини та кролика залежить від середовища дегідратації та збільшується зі зростанням концентрації солі в ньому. Аналіз чутливості цих клітин до дії постгіпертонічного шоку (ПГШ) показав, що еритроцити кролика є більш стійкими: за 37 <^>oC рівень пошкодження еритроцитів кролика принаймні вдвічі нижчий, ніж клітин людини; за 0 <^>oC вказаний ефект менш виражений. Рівень ПГГ еритроцитів, попередньо оброблених глюкозою, визначається ендогенними (видова належність еритроцитів) та екзогенними факторами (концентрація модифікатора та умови ПГШ). Щодо еритроцитів людини глюкоза здатна знижувати рівень ПГГ, що перевищує 50 %. Якщо за умов ПГШ глюкоза у високій концентрації (5 %) ефективна за 37 і 0 <^>oC, то в низькій (0,6 %) - тільки за 0 <^>oC. Щодо еритроцитів кролика глюкоза здатна знижувати рівень ПГГ тільки у разі застосування у високій концентрації (5 %) за умов ПГШ за 37 <^>oC. Припускається, що глюкоза утворює водневі зв'язки з цитоплазматичними білками, що перешкоджає зв'язуванню з ними іонів натрію. Це запобігає надмірному надходженню іонів у клітину на етапі дегідратації і, відповідно, розвитку пошкодження еритроцитів на стадії регідратації. Передбачається, що дотримання близьконульових температур під час розморожування еритроцитів людини та видалення кріопротекторів надасть змогу використовувати менші концентрації глюкози для досягнення захисного ефекту та запобігання її токсичній дії на клітини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241-6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22412/а Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського