РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000742199<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Азімов О. Т. 
Забруднення грунтів та інших об'єктів довкілля важкими металами в районах полігонів захоронення твердих побутових відходів / О. Т. Азімов, І. В. Кураєва, О. М. Трофимчук, С. П. Кармазиненко, К. С. Злобіна // Геоінформатика. - 2020. - № 1. - С. 82-98. - Бібліогр.: 38 назв. - укp.

Комплексними геоекологічними дослідженнями північно-західної частини Київського полігона N 5 щодо захоронення твердих побутових відходів і прилеглого до нього району встановлено екологічно негативний його вплив на довкілля. Виявлено, що наявні грунти зазнали значної геохімічної трансформації. Вони характеризуються істотним накопиченням важких металів (ВМ) - міді, цинку, хрому, нікелю, свинцю. У порівнянні з умовно чистими грунтами середній вміст свинцю в грунтах полігона в 25 разів більше, цинку - в 22,5, міді - у 18, нікелю - в 2,5, хрому - в 1,2 разу. Встановлено аномально високе забруднення донних відкладів ВМ: цинком - до 800 мг/кг (в 14 разів більше гранично допустимих концентрацій (ГДК)), міддю - до 150 мг/кг (в 4,5 раза вище ГДК). Середній вміст свинцю в них перевищує ГДК в 2,25 разу і становить 72 мг/кг. Отже, донні відклади характеризуються небезпечним рівнем забруднення. Визначено, що до елементів значного накопичення в трав'янистій рослинності належать мідь, нікель і кобальт із коефіцієнтами біологічного поглинання понад 2,0, і 1,1 і 1,0 відповідно. За результатами фізико-хімічних досліджень поверхневих вод встановлено, що вміст у них мікроелементів (F, Cr, Ni, Cu, Feзаг, Pb) не перевищує ГДК, однак він вище фонових значень. Порівняння середнього хімічного складу проб грунтових вод із свердловин району полігона з нормативними показниками свідчить, що загальносанітарні показники ступеня забруднення перших із них належать до категорії середнього та високого ступеня забруднення зі значним перевищенням ГДК за залізом і нікелем. Разом із тим у пробах поверхневих вод, відібраних як у північно-західній частині полігона N 5, так і за її межами, вміст усіх досліджених хімічних елементів не перевищує ГДК. Однак він вище фонових значень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821.8 + Н931.103-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24199 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського