РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000743243<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бондар Ю. О. 
Значення шапкових грибів у міграції 137Cs на території Чернігівської області / Ю. О. Бондар, О. В. Дмитренко, С. П. Ковальова, С. П. Ткаченко-Канарська // Агроекол. журн.. - 2019. - № 4. - С. 22-28. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Велике значення у перерозподілі та фіксації радіонуклідів у навколишньому природному середовищі мають лісові екосистеми. Висвітлено, що останніми десятиліттями внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС оцінка рівня радіонуклідів у їстівних та неїстівних грибах становить особливий інтерес, оскільки деякі з них виявилися гіперакумуляторами забруднювальних речовин. Досліджено вміст <$Enothing sup 137 roman Cs> у грунті, підстилці та грибах лісових екосистем Чернігівської обл. У 2018 р. питома активність грунтів дослідного полігона була невисокою - у межах 62 - 400 Бк/кг. Найвищий рівень радіаційного фону зафіксовано у місці відбору неїстівного гриба свиняка тонкого - 0,16 мк Зв/год, а найнижчий - у точці відбору їстівної зеленушки - 0,08 мк Зв/год. Питома активність <$Enothing sup 137 roman Cs> у лісовій підстилці дослідного майданчика була у межах 627 - 2366 Бк/кг і на порядок перевищувала відповідний показник у зразках грунту. Експериментальні дослідження засвідчили, що шапкові гриби виявились найбільш радіоактивно забрудненим компонентом лісових екосистем. Виявлено перевищення допустимого рівня вмісту <$Enothing sup 137 roman Cs> у грибах на один - два порядки у порівнянні з грунтом, на якому росли плодові тіла, а саме: у підберезовика - у 38 разів, сироїжки їстівної - у 36, блідої поганки та зеленушки - у 33 і опенька осіннього справжнього - у 30 разів. Визначено роль шапкових грибів у підвищенні міграційної здатності радіонуклідів. Наукові дослідження виявили значне збільшення біологічної доступності радіонуклідов <$Enothing sup 137 roman Cs> у лісових екосистемах за допомогою грибів-макроміцетів і, ймовірно, зумовлене цим підвищення рівня захворюваності населення у районах відбору зразків.


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.5 + П015

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського