РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000743449<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Зінченко В. Ф. 
Спектральні властивості ультрадисперсних систем LaF3 та EuF3 у застиглому плаві NaCl - KCl / В. Ф. Зінченко, Г. В. Вольчак, О. Г. Єрьомін, І. В. Стоянова, Н. О. Чівірева, С. В. Кулешов, П. Г. Дога // Поверхня : зб. наук. пр.. - 2019. - Вип. 11. - С. 394-402. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Наведено результати вивчення спектральними методами (ІЧ спектроскопія пропускання, спектроскопія дифузного відбиття (ДВ), люмінесцентна спектроскопія) застиглих розчинів-розплавів LaF3 і EuF3 у сольовій системі NaCl - KCl. Попередня оцінка розчинності фторидів на підставі термодинамічного розрахунку обмінних реакцій у розплаві надала значення порядку 0,74 і 0,29 % мас., відповідно, для LaF3 і EuF3 за 700 <^>oC. Перше зі значень узгоджується з даними кількісного РФА (1,1 %). ІЧ спектри застиглих розчинів-розплавів містять чітку смугу в діапазоні 250 - 260 см<^>-1, що відповідає NaCl, і менш виразну смугу за 206 - 210 см<^>-1 (KCl). У той же час в ІЧ спектрах залишків присутні також смуги в діапазоні 360 - 390 см<^>-1, що відповідають зв'язкам Ln - F. Спектр ДВ LаF<^>-1 в NaCl - KCl містить глибоку смугу в негативній області за 245 нм, що відповідає власній люмінесценції NaCl, у разі відсутності власних смуг поглинання йонів La<^>3+. Аналогічна смуга спостерігається в спектрах ДВ EuF<^>-1 у NaCl - KCl, у цьому випадку вона перекривається зі смугою збудження люмінесценції Eu<^>2+ за 350 нм. Зазначені смуги містяться і в спектрах ДВ нерозчинного залишку, у цьому випадку їх інтенсивність є значно нижчою. В діапазоні 1800 - 2200 нм в цьому випадку також проявляється характерна для Eu<^>3+ смуга поглинання, що складається з декількох піків різної інтенсивності. Показано можливість перебігу окиснювально-відновної реакції між йонами Eu<^>3+ і Cl<^>-. Спектр люмінесценції LaF3 у сольовому плаву є широкою смугою високої інтенсивності з максимумом за 460 нм. У разі сольового плаву з EuF3 смуга люмінесценції має вигляд досить вузького піку високої інтенсивності з максимумом за 430 - 440 нм. Крім того, виявляється мало інтенсивна смуга випромінювання, що складається з декількох піків в діапазоні 500 - 700 нм, зобов'язана своєю появою електронним 4f - 4f переходам в Eu<^>3+. Аналогічна смуга поглинання має місце в нерозчинному залишку, у цьому випадку її інтенсивність є значно вищою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г612.4 + Г562.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68643 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського