РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000743945<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Кондратюк В. Є. 
Клінічна оцінка порушень мелатонінутворювальної функції епіфіза й анемії у хворих на хронічну хворобу нирок 5-ї стадії, які лікуються гемодіалізом / В. Є. Кондратюк, А. С. Петрова, О. В. Карпенко // Нирки. - 2020. - 9, № 1. - С. 20-28. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Мета дослідження - провести клінічну оцінку анемії у хворих на ХХН 5-ї стадії, які лікувались ГД, залежно від клініко-демографічних показників та визначити її зв'язок із порушенням МФЕ. Обстежено 130 пацієнтів (50 % чоловіків) із ХХН 5-ї стадії, які перебували на лікуванні гемодіалізом. З урахуванням рівня мелатоніну (МТ) у слині хворих, які лікувались ГД, було розподілено на 2 групи: група I - 110 хворих із порушеною МФЕ, група II - 20 пацієнтів із нормальною МФЕ. Контрольну групу становили 20 здорових осіб, порівнянних за віком і статтю. Усім хворим проведено клініко-лабораторні дослідження: загальний і біохімічний аналізи крові з визначенням всіх показників обміну заліза крові, ліпідного профілю, вимірювання артеріального тиску, розрахунок індексу маси тіла, визначення концентрації МТ у слині в різні періоди доби та паратгормона. Виявлено значну поширеність порушення МФЕ у хворих на ХХН 5-ї стадії, які лікувались ГД, та його зв'язок із розвитком анемії. Аналіз циркадних рівнів МТ залежно від ступеня тяжкості анемії продемонстрував найглибші їх порушення у пацієнтів із середнім ступенем тяжкості анемії, за якого вірогідна різниця визначалася за рівнем МТ у нічний період (p = 0,004). Аналіз кореляційних зв'язків показав слабкий негативний кореляційний зв'язок між рівнем гемоглобіну (Нb) і тривалістю лікування ГД (r = -0,217; p << 0,05), що може свідчити про прогресування анемії у випадку збільшення стажу нирково-замісної терапії (НЗТ). Установлено позитивні кореляції між Нb і рівнем денного МТ (r = 0,193; p << 0,05) та більш тісні - із рівнем нічного МТ (r = 0,278; p << 0,05), що відображає взаємозв'язок між порушенням МФЕ і синтезом Нb. Продемонстровано негативний кореляційний зв'язок феритину з Нb (r = -0,31; p << 0,05), із рівнем сироваткового заліза (r = -0,202; p << 0,05) та рівнем трансферину (r = -0,234; p << 0,05). Негативний кореляційний зв'язок визначено між рівнем феритину і денним рівнем МТ у слині (r = -0,202; p << 0,05), та зв'язок середньої сили і з нічним рівнем МТ (r = -0,396; p << 0,05) у слині. Під час аналізу рівня трансферину було визначено позитивні кореляційні зв'язки останнього з денним рівнем МТ (r = -0,332; p << 0,05) та середні кореляційні зв'язки і з нічним (r = 0,447; p << 0,05). Було визначено обернений слабкий кореляційний зв'язок трансферину зі стажем ГД (r = -0,191; p << 0,05). Висновки: продемонстровано високу частоту порушення МФЕ (84,6 %), що асоціюється зі значною поширеністю анемії та дефіциту заліза у хворих на ХХН 5-ї стадії, які перебувають на лікуванні ГД. У хворих на НЗТ установлено взаємозв'язок між ступенем дисфункції епіфіза і тяжкістю анемії, при цьому він посилюється зі зростанням терміну лікування ГД, тривалості АГ. У хворих на гемодіалізі концентрація феритину відображає активність запалення, що зростає у разі порушення МФЕ. Дисфункція епіфіза й анемія мають вікзалежний характер: найбільш виражені у похилому віці.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-3 + Р411.033.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100881 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського