РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000744541<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Маслова Г. С. 
Модель дієт-індукованого стеатогепатиту у щурів: морфологічні та патогенетичні особливості / Г. С. Маслова, Р. І. Скрипник, О. В. Щербак, І. М. Скрипник // Сучас. гастроентерологія. - 2020. - № 2. - С. 11-17. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Мета роботи - визначити характер морфологічних змін тканин печінки, особливості прооксидантно-антиоксидантного статусу і регенераційної функції печінки на тлі дієт-індукованого неалкогольного стеатогепатиту (НАСГ) у щурів. Дослідження проведені на 20 білих нелінійних статевозрілих щурах з масою тіла 160 - 220 г. Тварин розподілили на дві групи: дослідну - 5 самців і 5 самок, яким відтворювали модель НАСГ, і контрольну - 5 самців і 5 самок, котрі отримували стандартний раціон. Досліджено масу тіла, зріст тварин, індекс маси тіла (ІМТ), масу вісцерального жиру (ВЖ). У гомогенаті печінки визначали концентрацію ТБК-реактантів, активність каталази і орнітиндекарбоксилази. Вивчено морфологічні зміни у тканинах печінки. Застосування фаст-фуд-дієти призводило до розвитку ожиріння, яке характеризувалось збільшенням маси тіла та ІМТ. У самців і самок дослідної групи маса тіла та ІМТ відповідно в 1,3 і 1,2 разу перевищували показники контрольної групи (p << 0,05). Маса ВЖ у самок дослідної групи була втричі більша, ніж у самців (p << 0,05). У гомогенаті печінки тварин дослідної групи порівняно із контрольною виявлено збільшення вмісту ТБК-реактантів у 2,5 разу (p = 0,0002), активності каталази - в 1,1 разу (p = 0,04), зниження активності орнітиндекарбоксилази в 2,3 разу (p = 0,007). Установлено прямо пропорційний зв'язок між масою ВЖ і рівнем ТБК-реактантів у гомогенаті печінки (r = 0,86; p << 0,05). Морфологічні зміни тканин печінки характеризувалися формуванням жирових включень у гепатоцитах, каріолізисом гепатоцитів, декомпозицією печінкових балок, зміною розмірів синусоїдів у перицентральних і перипортальних зонах ацинуса. Висновки: використання фаст-фуд-дієти впродовж 9 тиж у щурів призводить до розвитку ожиріння, НАСГ, активації вільнорадикального окиснення і порушення регенераційних функцій печінки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.510.11-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23117 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського