РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000744891<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ivanov M. B. 
Synthesis of pure hydroxyapatite by ion exchange reaction = Отримання чистого гідроксиапатиту методом іонно-обмінної реакції / M. B. Ivanov, E. V. Krytsyna, T. N. Vershinina, D. A. Kolesnikov, E. A. Kudryavtsev, N. A. Dubrovina, N. A. Volkovnyak, O. V. Gluchov // J. of Nano- and Electronic Physics. - 2019. - 11, № 6. - С. 06031-1-06031-4. - Бібліогр.: 12 назв. - англ.

Запропоновано іонно-обмінну реакцію синтезу гідроксиапатита (ГЛП) у постійному лужному середовищі з використанням попередньої сухої гомогенізації прекурсорів. Як прекурсори було обрано гідрофосфат натрію Na2HPO4, хлорид кальцію CaCl2 і гідроксид кальцію Ca(OH)2. За взаємодії Na2HPO4 з солями кальцію в лужному середовищі відбувається заміщення іонів Na<^>+ на іони Ca<^>2+. Як джерело іонів Ca<^>2+ було використано сіль CaCl2, оскільки в цьому випадку одним з продуктів реакції є хлорид натрію, який згодом легко вимивається. Необхідний pH середовища досягався додаванням у вихідні речовини гідроксиду кальцію, який одночасно був і джерелом іонів Ca<^>2+. Нагрівання на водяній бані забезпечувало постійний приплив молекул води, яка необхідна для дисоціації молекул речовин, що беруть участь в реакції. За сухого синтезу досить складно тримати стехіометричний ГЛП через нерівномірність розподілу іонів у реакційній суміші. Перебіг хімічної реакції у вологому середовищі надає змогу зменшити вплив цього фактора. Було зроблено припущення, що оскільки крім ГЛП продуктами реакції є розчинні у воді сполуки, то незначною зміною співвідношення вихідних компонентів можна регулювати стехіометрію ГЛП, а також співвідношення кінцевих продуктів реакції. Додаткові продукти, що створюються в ході реакції, видалялися промиванням одержаного порошку дистильованою водою. Відмитий і висушений порошок ГАП відпалювався у печі за <$ET~=~700~symbol Р roman C>. Дослідження, проведені за методами рентгенофазового аналізу, растрової електронної та просвічуючої мікроскопії, показали, що одержаний матеріал є однофазним порошком ПАП зі співвідношенням Ca/P, близьким до 1,67. Було виявлено, що частинки порошку ГАП, одержаного в результаті синтезу з наступним промиванням, мали форму голок товщиною 10 - 40 нм і довжиною від 30 до 200 нм. Відпал порошку за температури <$E700~symbol Р roman C> призводив до агломерації частинок, а також до округлення їх форми.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г122.313-4

Шифр НБУВ: Ж100357 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського