РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000745069<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Поворознюк В. В. 
10-річний ризик основних остеопоротичних переломів у жінок із ревматоїдним артритом за українською моделлю FRAX / В. В. Поворознюк, Н. В. Григор'єва, О. С. Іваник // Травма. - 2020. - 21, № 2. - С. 1-7. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Своєчасна оцінка ризику остеопоротичних переломів у хворих на ревматоїдний артрит (РА) є надзвичайно актуальною й можлива завдяки використанню опитувальника Fracture Risk Assessment Tool (FRAX) та показників рентгенівської денситометрії (ДРА). В Україні є власна модель FRAX, визначено межові значення для початку антиостеопоротичного лікування, однак її інформативність у хворих на РА вивчена недостатньо. Мета роботи - вивчення показників 10-річного ризику основних остеопоротичних переломів (ОПП) та переломів стегнової кістки (ПСК) у жінок із РА з використанням української моделі FRAX. Обстежено 230 жінок віком 43 - 73 роки, серед яких було 110 хворих на РА. Пацієнтки вірогідно не відрізнялись за показниками віку, маси тіла, терміну менопаузи та її тривалості. Ризик переломів розраховували без показників ДРА; також вираховували відсоток осіб, які потребують дообстеження чи лікування згідно з рекомендованими межами втручання для української моделі FRAX. Аналіз результатів проведено в різних вікових групах, залежно від наявності ранньої менопаузи та тривалості постменопаузи. У хворих на РА встановлено вірогідно вищі показники ОПП та ПСК порівняно з показниками контролю (7,6 [5,7 - 11,0] та 4,3 [3,0 - 7,7] %, p = 0,0000001, та 1,4 [0,8 - 2,5] та 0,7 [0,3 - 1,7] %, p = 0,0000001 відповідно). 24,5 % жінок з РА та 6,7 % осіб контрольної групи мали низькоенергетичні переломи (p << 0,001), частка прийому глюкокортикоїдів у групах становила, відповідно, 62,7 і 1,7 % (p << 0,0001). 33,6 % осіб із РА та 5 % осіб контрольної групи потребували лікування без проведення дообстеження, тоді як 24,2 % осіб контрольної групи не потребували проведення ДРА у зв'язку з низькими показниками FRAX. Висновки: жінки з РА мають вірогідно вищі показники FRAX порівняно зі здоровими особами, а близько третини з них потребують антиостеопоротичного лікування без додаткового обстеження, що слід брати до уваги при їх веденні для зниження ризику остеопоротичних переломів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.180.11 + Р458.148.83

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23024 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського