РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000747032<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Sachko A. 
Efficiency of apple juice clarification with using of nano-sized mineral oxides = Ефективність освітлення яблучного соку з використанням нанорозмірних мінеральних оксидів / A. Sachko, I. Kobasa, O. Moysyura, M. Vorobets // Ukr. Food J.. - 2020. - 9, № 2. - С. 361-372. - Бібліогр.: 36 назв. - англ.

Досліджено ефективність освітлення яблучного соку прямого віджиму за допомогою суспензії та порошків нанодисперсних діоксидів титану та силіцію, модифікованого оксиду силіцію (АМД). Для порівняння обрано високодисперсну бентонітову глину. Сік, який використовували для лабораторних досліджень, був відтиснутий із яблук сорту "Слава переможцям". Аеросил - порошок діоксиду силіцію (АМД-2, площа питомої поверхні 280 м<^>2/г) і нанодисперсні порошки оксидів силіцію (IV) (площа питомої поверхні 300 м<^>2/г) і титану (IV) (площа питомої поверхні 50 м<^>2/г) були обрані як освітлювачі. Для порівняння використано бентонітову глину (площа питомої поверхні 160 м<^>2/г). Оптичну густину вимірювали спектрофотометрично, сухий залишок оцінювали рефрактометрично; величину pH і титровану кислотність визначали за загальновідомими методиками. Доведено перспективність використання мінеральних оксидів SiO2 та TiO2 для освітлення яблучного соку. Встановлено, що найефективнішим освітлювачем є порошок і суспензія аеросилу. Оптимальна маса 2,5 г на 1 л соку, час витримки не більше 1 доби. Форма внесення (у вигляді порошку чи суспензії) не має суттєвого впливу на результат освітлення. Найменшою освітлювальною здатністю володіє бентоніт. Підтверджено, що використання суспензії бентоніту підвищує ефективність освітлення. Збільшення наважки бентоніту від 0,1 до 2,5 г/л соку погіршує оптичні властивості отриманого соку. Досліджено вплив температури, за якої проводилося освітлення, на ефективність дії освітлювачів і вплив часу витримування соку з освітлювачем на фізико-хімічні властивості готового продукту. Доведено, що результат освітлення є кращим за низьких температур (4 <^>oC), а всі використані освітлювачі здатні пригальмовувати перебіг природних процесів бродіння сировини. Встановлено, що витримування соку з освітлювачем більше 1 доби негативно впливає на результат освітлення для всіх досліджуваних зразків. Встановлено, що нанодисперсні оксиди титану та силіцію можуть бути успішно використані для освітлення свіжовідтиснутого яблучного соку. Їхня освітлювальна здатність є вищою, ніж у бентонітової глини, тож вони можуть додаватися в сік без попередньої підготовки у формі порошку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л961.92/99

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського