РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000747050<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Kostenko L. 
A study of self-organization of scientific communications: from statistical patterns to law / L. Kostenko, T. Symonenko // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2020. - № 1/2. - С. 24-29. - Бібліогр.: 33 назв. - англ.

Розглянуто статистичні закономірності наукових комунікацій, що описують явища та процеси самоорганізації в бібліотечній справі, наукознавстві та лінгвістиці. Методологічною основою роботи обрано синергетику. Метою дослідження визначено розробку синергетичної концепції виникнення статистичних закономірностей інформаційних процесів та явищ у наукових комунікаціях для їх узагальнення та подання у вигляді одного закону. Розвинено уявлення щодо синергетики наукових комунікацій як вияву об'єктивно існуючих, але теоретично не обгрунтованих кількісних відношень між суб'єктами й об'єктами цих комунікацій (вченими, публікаціями, термінами). Відзначено необхідність використання для опису масштабно інваріантних явищ і процесів стійких законів розподілу теорії ймовірностей. У математичному сенсі стійкість закону розподілу - властивість зберігати його тип для будь-якої суми випадкових величин, що мають цей розподіл. Математична абстракція "випадкова величина" в наукових комунікаціях набуває чіткої конкретики. Для закономірності Бредфорда випадковою величиною є кількість статей з певної теми в журналі, для закономірності Лотки - число публікацій вченого, для закономірності Ципфа - частота використання слова в тексті. Встановлено характеристичний показник стійкого закону розподілу процесів та явищ у наукових комунікаціях, що дорівнює константі золотого перетину. Сформульовано синергетичну концепцію наукових комунікацій: масштабно-інваріантні процеси та явища самоорганізації - вияв стійкого закону розподілу теорії ймовірностей із характеристичним показником, рівним константі золотого перетину.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.9 + Ч210.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського