РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000747072<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Matvienko S. 
Determination of composition based on thermal conductivity by thermistor direct heating method / S. Matvienko, V. Shevchenko, M. Tereshchenko, A. Kravchenko, R. Ivanenko // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2020. - № 1/5. - С. 19-29. - Бібліогр.: 32 назв. - англ.

Досліджено теплофізичні властивості різноманітних речовин і сумішей неруйнівним методом. Запропоновано визначити величину теплопровідності речовин і сумішей методом прямого підігріву термістора. Створено пристрій для вимірювання теплопровідності різноманітних речовин і сумішей, принцип дії якого базується на вимірюванні температури розігріву термістора в досліджуваній речовині. У цьому випадку враховується нелінійний характер отриманої залежності розігріву термістора. На підставі проведених досліджень показано можливість визначення складу суміші за її коефіцієнтом теплопровідності. Надано результати експериментальних досліджень з еталонними рідинами, розчинами цукру, гліцерину та спирту у воді. Надано результати вимірювань теплофізичних властивостей (ТФВ) біологічних речовин (кров і плазма крові людини, білок і жовток курячого яйця та інші), деяких овочів за допомогою методу прямого підігріву термістора в діапазоні температур від +25 до +40 <^>oC. Обгрунтовано, що під час досліджень ТФВ речовин методом прямого підігріву термістора можна визначити склад сумішей за їх теплопровідністю, але у цьому випадку необхідно враховувати індивідуальні властивості досліджуваних рідин. Надано рекомендації щодо проведення дослідження ТФВ речовин і визначення за їх теплопровідністю складу сумішей із врахуванням індивідуальних властивостей досліджуваних речовин. Використання запропонованого методу прямого підігріву термістора для визначення складу суміші розчинів, біологічних матеріалів і харчових продуктів надає можливість аналізувати склад наноречовин, отримувати достовірні дані про ступінь алергічної реакції. А у випадку визначення складу харчових продуктів - враховувати отримані дані під час розробки холодильного обладнання та продовженні строку зберігання продуктів зі збереженням їх корисних властивостей.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж306.3-1с + Л813.74

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського