РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку

Zaichuk O. 
Patterns in the synthesis processes and the characteristics of silicate-spinal ceramic pigments when introducing mineralizers / O. Zaichuk, A. Amelina, O. Khomenko, N. Sribniak, L. Tsyhanenko, O. Savchenko, O. Telichenko // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2020. - № 1/6. - С. 18-24. - Бібліогр.: 19 назв. - англ.

Синтез керамічних пігментів традиційно здійснюється за високої температури (не нижче 1200 <^>oC). Для її зниження використовують мінералізуючі добавки (МД), які мають різний механізм дії на вихідні компоненти пігментних шихт. Ефективність дії мінералізаторів визначається їх природою, вмістом, ступенем диспергування в реагенті, який активується. Отже, пошук найбільш ефективних мінералізаторів у процесі синтезу, зокрема, силікатно-шпінельних керамічних пігментів має важливе наукове та практичне значення. Досліджено дію різних МД (B2O3, Na2B4O2, Na2O, NaF) на процеси формування кристалофазового складу шлаквмісних керамічних пігментів і зміну їх колірних показників. Встановлено пряму залежність між температурою плавлення мінералізаторів та ефективністю їх впливу на утворення шпінельних фаз, які виступають носіями кольору в таких пігментах. Відчутний ефект від введення натрію фториду, що має найвищу температуру плавлення серед дослідних добавок, досягається в результаті випалу пігментів за температури не нижче 1150 <^>oC. Дія натрію оксиду є ефективною починаючи з температури 1100 <^>oC. Найбільш доцільно застосовувати борвмісні сполуки. Їх введення надає можливість знизити температуру випалу шлаквмісних пігментів до 1050 <^>oC за повного зв'язування вихідних компонентів у шпінельні тверді розчини. Синтезовані у цьому випадку керамічні пігменти забезпечують формування глазурних покриттів, які за якісними показниками не поступаються покриттям, отриманим із додаванням високотемпературних пігментів (температура випалу 1200 - 1250 <^>oC). На утворення силікатних фаз (діопсиду і воластоніту), які не є носіями кольору в дослідних пігментах, ефективну мінералізуючу дію чинять добавки NaF і B2O3.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л420.66-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського