РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000747784<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Фадєєнко Г. Д. 
Вплив пробіотичного харчування при цукровому діабеті 2 типу : (огляд) / Г. Д. Фадєєнко, О. Г. Курінна // Укр. терапевт. журн.. - 2020. - № 2. - С. 43-51. - Бібліогр.: 67 назв. - укp.

Незважаючи на останні досягнення в діагностиці та лікуванні цукрового діабету (ЦД) та його головної нозологічної одиниці - ЦД 2 типу, на частку якого припадає 90 - 95 % випадків ЦД, захворюваність і розповсюдженість продовжують зростати, що зумовлено швидким економічним розвитком та урбанізацією, малорухомим способом життя і нездоровим харчуванням. З огляду на роль кишкової мікробіоти в розвитку ЦД 2 типу, модифікація мікробного складу кишкового вмісту може сприяти корекції порушень вуглеводного обміну, а також запобігти прогресуванню захворювання та розвитку подальших ускладнень, пов'язаних із ЦД 2 типу. Серед сучасних методів корекції кишкового мікробіому особливий інтерес привертає функціональне пробіотичне харчування, тобто додавання до раціону людини продуктів і сполук природного походження, які нормалізують функціонування організму в цілому та його окремих систем. За результатами експериментальних робіт визначено потенційні механізми, за допомогою яких продукти пробіотичного харчування, зокрема пробіотики, впливають на патофізіологічні ланки ЦД 2 типу: підвищення проникності кишкової слизової оболонки, порушення обміну глюкози, зокрема через резистентність до інсуліну, дисфункцію жирової тканини, синтез та окиснення жирних кислот, а також процеси хронічного запалення через геномні, епігенетичні та молекулярні процеси. Дослідження клінічної ефективності препаратів пробіотичного харчування у більшості випадків продемонстрували обнадійливі результати. Хоча більшість клінічних випробувань мали адекватний дизайн і протоколи, вони не позбавлені деяких обмежень. Не визначено точно фізіологічні особливості взаємодії організму хворих на ЦД 2 типу із бактеріями - складовими продуктів пробіотичного харчування, комбінація та види рекомендованих пробіотиків, тривалість лікування, а також взаємодію пробіотиків із основною медикаментозною терапією, що обгрунтовує необхідність проведення додаткових досліджень для валідації одержаних даних.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23 + Р123.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22945 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського