РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000748603<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Іщенко О. С. 
Акустичний аналіз стверділого приголосного [т], поширеного в західноукраїнських діалектах / О. С. Іщенко // Мікросистеми, Електроніка та Акустика. - 2018. - 23, № 6. - С. 74-81. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Мета дослідження - акустичне вивчення проривного передньоязикового (твердого) звука [т], що в західноукраїнському діалектному ареалі в окремих граматичних позиціях постав на місці проривного м'якого [т']. Ідеться, зокрема, про дієслова 3-ї особи однини чи множини теперішнього часу, а також дієслова 2-ї особи множини наказового способу, у флексіях яких замість традиційного для української мови м'якого приголосного вживається твердий [т] (літературна норма: "він робить", "ідіть сюди", "вони сидять" і діалект: "він робит", "ідіт сюди", "вони сидят"). Завдяки спектральному аналізу зразків гуцульського мовлення з'ясовано, що в подібних формах дієслів акустична картина твердого [т] має деякі відмінності у порівнянні з його реалізацією в інших словах. Припускалося, що різниця, ймовірно, може полягати в ступені твердості: мовляв, діалектний твердий звук [т] у флексіях дієслів історично виник на місці м'якого [т'], отже, незважаючи на ствердіння, містить залишки (сліди) м'якості. Однак під час осцилографічного та сонографічного аналізів виявлено, що основна відмінність діалектного [т] у зазначених дієслівних формах полягає в характері способу творення (артикулювання) - він має чіткіий проривний характер у порівнянні з твердим [т] в інших позиціях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.11-12 + Ш141.14-671

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69367 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського