РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000749333<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Доценко С. І. 
Інтелектуальні системи: принцип евристичної самоорганізації / С. І. Доценко // Радіоелектрон. і комп'ютер. системи. - 2020. - № 1. - С. 4-16. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Мета роботи - порівняння методів самоорганізації для двох форм кібернетичних систем, а саме: інтелектуальних систем на основі теорії функціональних систем, як організованих цілих; автоматизованих систем управління. Кожна з вказаних систем допускає поділ на дві частини. При цьому, для інтелектуальних систем проблема самоорганізації ставиться як проблема визначення принципу поєднання виділених частин в організоване ціле. Встановлено, що принципом такого поєднання є діалектичний зв'язок поміж результатами вирішуваних задач у кожній з частин. Діалектичний зв'язок реалізовано у формі діалектичної єдності понять "загальне" та "одиничне". Запропоновано розглядати цей принцип поєднання частин інтелектуальної системи як принцип евристичної діалектичної самоорганізації. В той же час, і для автоматизованих систем управління характерним є поділ системи на дві частини, а саме: людину-оператора; об'єкт управління. Однак, при такому підході кожна з вказаних частин розглядаються окремо. Тому для кожної з частин пропонується визначати власний принцип її самоорганізації. У ході дослідження було запропоновано перейти до встановлення принципу самоорганізації для частин інтелектуальної системи. При цьому, запропоновано змінити метод вирішення цієї задачі. Якщо для автоматизованих систем пропонується спочатку визначити характерні ознаки діяльності і для їх обробки запропонувати відповідну евристику, то для інтелектуальних систем пропонується визнати відомим принцип евристичної самоорганізації - діалектична єдність понять. Принцип діалектичної єдності понять "загальне" та "одиничне" пропонується застосовувати для дослідження механізмів самоорганізації діяльностей з вирішення задач у відповідних частинах інтелектуальної системи. Першою обрано частину інтелектуальної системи в якій вирішується задача реалізації встановленого проекту майбутнього результату - технологічна діяльність. Важлива обставина, цю діяльність нами також поділено на організаційну й технологічну. Зрозуміло, що будь-який процес повинен бути організованим. Внутрішньо. Оскільки принцип евристичної самоорганізації нами вже обрано, залишилось встановити характерні ознаки для такої форми діяльності. Для розкриття змісту факторів для цієї форми діяльності нами обрано поняття "процес" та "ресурс". На основі цього були встановлені чотири форми факторів, а також сформовані діалектичні пари цих факторів, для яких встановлена архітектура моделі для факторного представлення проекту майбутнього результату діяльності. Досліджуючи технологічну діяльність з реалізації встановленого проекту майбутнього результату ми насправді вирішили задачу формування моделі проекту майбутнього результату який є результатом вирішення першої задачі і є основою для вирішення другої задачі. Слід також звернути увагу на те, що розробка інтелектуалізованих систем управління виробництвом для Індустрії 4.0 неможлива поза межами теорії інтелектуальних систем, яка в свою чергу грунтується на принципах евристичної самоорганізації.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24450 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського