РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000749341<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Мигаль Г. В. 
Когнітивні та ергономічні аспекти взаємодії людини з комп'ютером / Г. В. Мигаль, В. П. Мигаль // Радіоелектрон. і комп'ютер. системи. - 2020. - № 1. - С. 90-102. - Бібліогр.: 40 назв. - укp.

Досліджено аспекти взаємодії людини з комп'ютером, яка визначає живучість складної динамічної системи в екстремальних умовах. На життєздатність її елементів, включаючи людину, впливає різноманіття стрес-чинників середовища і діяльності. Їх поєднання може призводити до непрогнозованих технічних відмов і психофізіологічних зривів, а також до системних проблем управління. Головною метою цієї роботи є обгрунтування необхідності актуалізації вивчення екстремальних принципів фізики та їх використання в міждисциплінарній "Інженерії людських чинників", а також в спецкурсах інженерно-технологічного спрямування. Аналіз використання методів системної динаміки, синергетики та когнітивної ергономіки свідчить, що джерелом більшості проблем цифровізації динамічних систем, з одного боку, є збільшення різноманітності в методах обробки інформаційних потоків, типах їх візуалізації і засобах їх аналітики, а з іншого - варіативність психофізіологічних можливостей, обмежень та когнітивного сприйняття людиною-оператором (проектувальником тощо) різноманіття інформації, на основі якої приймаються системні рішення. Пропонується розширити міждисциплінарні зв'язки, які пов'язані з екстремальними принципами динаміки (електродинаміки, термодинаміки, оптики і інші), інтегративними показниками упорядкованості і енергетичної збалансованості та ентропійними критеріями динамічної стійкості. Запропоновано розширити базу знань шляхом трансформації динаміки цифрованих інформаційних потоків різної природи в структурні паттерни когнітивного простору ймовірних подій. Її використання в інженерії людських чинників дозволяє: розробити систему інтелектуальної підтримки навчання; застосувати міждисциплінарну конвергентну методологію при навчанні. Все це сприятиме більш ефективній взаємодії студента з комп'ютером і розвитку його критичного мислення і інтуїції, що підвищить ергономічну якість динамічних систем ще на етапі проектування. Звернено увагу на вплив психофізіологічного стану людини на когнітивне сприйняття інформаційних потоків різної природи, а також на когнітивну упередженість при прийнятті системних рішень. Тому міждисциплінарний погляд на можливості і обмеження людино-комп'ютерної (машинної) взаємодії при впливі стрес-чинників середовища і діяльності дуже важливий на всіх етапах дипломного проектування комп'ютерних систем.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.81-016

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24450 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського