РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000749427<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Tkachenko O. S. 
Protective action of N-stearoylethanolamine on blood coagulation and arterial changes in spontaneously hypertensive rats fed cholesterol-rich diet = Протекторний ефект N-стеароїлетаноламіну на систему згортання крові та артеріальні зміни у спонтанно гіпертонічних щурів за умов дієти багатої холеcтеролом / O. S. Tkachenko, Ie. A. Hudz, H. V. Kosiakova, P. P. Klymenko, Y. M. Stohnii, V. A. Didkivskyi, T. M. Chernyshenko, V. O. Chernyshenko, T. M. Platonova // The Ukr. Biochem. J.. - 2020. - 92, № 2. - С. 60-70. - Бібліогр.: 32 назв. - англ.

Мета дослідження - перевірити атеросклеротичні зміни стінки аорти та прокоагулянтну реакцію системи згортання крові у спонтанно гіпертонічних щурів (СГЩ), що одержували дієту з високиим вмістом холестеролу (ДВХ), та вивчити антизапальну дію N-стеароїлетаноламіну (NSE) на розвиток атеросклерозу в цій моделі. Самиці щурів (n = 30) з генетичною схильністю до гіпертензії, верифіковані вимірюванням артеріального тиску, одержували дієту з високим вмістом холестеролу (5 %) протягом 2 міс. Тварин було розподілено на 3 групи: 1 - контрольна група СГЩ одержувала стандартний раціон віварію; 2 група - ДВХ; 3 група - ДВХ + NSE в дозі 50 мг/кг. Гістологічний аналіз виявив набряк та відшарування ендотеліальних клітин, набряк субендотеліального шару та порушення цілісності середньої оболонки. Щури, які одержували дієту з високим вмістом холетеролу мали більш високу концентрацію фібриногену, збільшену швидкість агрегації тромбоцитів і зниження рівня протеїну C. Швидкість агрегації тромбоцитів збільшувалась у щурів, які одержували ДВХ (<$E52,5~symbol С~4,1> %/хв), незначно нормалізувалася під дією NSE (<$E40~symbol С~8,3> проти <$E35~symbol С~9> %/хв у контрольних групах). Концентрація фібриногену трохи збільшувалась у щурів, які одержували ДВХ (<$E2,75~symbol С~0,7> проти <$E1,9~symbol С~0,5> мг/мл у контрольних групах). Однак рівень антикоагулянтного протеїну C, який знизився у щурів, що одержували ДВХ (<$E65~symbol С~16> проти <$E100~symbol С~11> % у контролях), нормалізувався під дією NSE (<$E92~symbol С~17> %). NSE також впливав на архітектуру аорти, однак нормалізація товщини стінки аорти не змінила кількості включень холестерину у її стінці. Показано, що протизапальна дія NSE змінює атерогенні процеси щурів, які одержували ДВХ, головним чином нормалізуючи рівень протеїну C під час запального процесу та зменшуючи набряк аорти. Однак гематологічні параметри (включно з часом згортання в тесті APTT та концентрацією фібриногену) змінювались незалежно під час застосування NSE. Антиагрегантна дія NSE на тромбоцити може бути наслідком прямої дії на тромбоцити або наслідком його протизапальної дії. Під час атерогенезу, індукованого ДВХ у моделі, NSE продемонстрував цінні протизапальні дії, що захищають організм під час атерогенезу, однак його не можна вважати антитромботичним чи антиатерогенним агентом, оскільки він нездатний впливати на гемостаз безпосередньо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.030-29 + Р252.711

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/a Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського