РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000750276<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Наумко І. М. 
Мінералофлюїдологія та синтез і генезис природних вуглеводнів у надрах Землі / І. М. Наумко // Геофиз. журн.. - 2020. - 42, № 4. - С. 72-96. - Бібліогр.: 90 назв. - укp.

Обговорено можливості вчення про мінералоутворювальні середовища (флюїди) (термобарогеохімїї - мінералофлюїдології - рідинних включень) в реконструкції флюїдного середовища мінералонафтидогенезу в надрах Землі. Показано, що в його природно збережених реліктах і включеннях у мінералах реально відображено процеси синтезу і генезису природних вуглеводнів, міграції вуглеводневих флюїдів та їх локалізації в родовищах нафти і газу. До таких явищ насамперед віднесено абсорбцію летких сполук мантії - H2O, CO2, CO, CH4 та інших, включеннями у мінералах субмантійного (мантійного) генезису (головним чином, в алмазі) як "hydrocarbons and hydrocarbon-forming (petroleum and petroleum-forming) constituents". Розглянуто питання про те, що в мінералах основних і ультраосновних порід саме наявність діоксиду вуглецю і вуглеводнів є типоморфною ознакою дефектів-включень. Переважання глибинного CO2 високої густини у включеннях в олівіні із нодулей в базальтах о-ва Гаваї і Судет (Польща) та з дна Індійського океану визначає діоксидовуглецевий характер дегазації в астеносфері і низах літосфери. Це підтверджує найважливіший постулат геолого-геохімічної моделі глибинного нафтидогенезу - лише такі сполуки, як H2O і CO2, можуть бути донаторами гідрогену і карбону для синтезу вуглеводнів. З матеріалів досліджень включень флюїдів у глибинних мінералах випливає наявність передумов для формування нафтоподібних систем за високої температури й тиску в астеносфері мантії Землі та їх міграції в земній корі. Оригінальні авторські напрацювання в цьому питанні реалізовано у новій теорії синтезу і генезису природних вуглеводнів: абіогенно-біогенний дуалізм і новій моделі мінералонафтидогенезу, а також моделі еволюції глибинних флюїдів (за включеннями у мінералах) - основі мінералофлюїдологічної моделі Землі. Це надало змогу обгрунтувати схему глибинного мінералонафтидогенезу (синтезу вуглеводнів і мінералів) у системі магмаілітосфера в розломних зонах літосфери у середовищі абіогенного високотермобарного глибинного флюїду як одного з варіантів концепції полігенезу природних вуглеводнів. Запропоновано схему міграційних процесів у флюїдопровідних розломних зонах і доведено спряженість процесів міграції вуглеводневих флюїдів та утворення прожилково-вкрапленої мінералізації: з одного боку, формування покладів вуглеводнів, з іншого - захоплення вуглеводневих сполук в дефекти-включення в мінералах прожилків. Таким чином, ідентифікація вуглеводнів у флюїдних включеннях сприяє розв'язанню, як фундаментальних проблем походження вихідних речовин для мінерального синтезу вуглеводнів в астеносфері мантії Землі, так і прикладних завдань з розробки пошуково-оцінювальних критеріїв вуглеводневої сировини (за генетичними показниками). Відповідно у нових нетрадиційних геотехнологіях передбачається пошук горючих копалин одночасно з розв'язанням проблеми синтезу і генезису вуглеводнів на атомно-молекулярному рівні, зафіксованому дефектами кристалічної структури мінералів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д330.0 + Д453.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського