РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000752772<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Мосійчук Л. М. 
Структурно-функціональний стан щитоподібної залози у пацієнтів із передраковими станами шлунка / Л. М. Мосійчук, І. С. Коненко, О. М. Татарчук, О. П. Петішко, О. В. Сімонова, О. М. Шевцова // Гастроентерологія. - 2020. - 54, № 2. - С. 77-83. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Механізми функціональної взаємодії шлунка та щитоподібної залози (ЩЗ) пояснюються біологічною дією тиреоїдних гормонів. Згідно з європейськими рекомендаціями MAPS II, серед передракових станів виділяють атрофію та кишкову метаплазію (КМ) слизової оболонки шлунка (СОШ). Мета роботи - оцінити структурно-функціональні зміни паренхіми ЩЗ у хворих із передраковими станами шлунка. Дослідження проведено у 44 хворих із передраковими станами шлунка, серед обстежених хворих були 32 (72,7 %) жінки та 12 (27,3 %) чоловіків віком від 33 до 76 років, у середньому 59,7 +- 1,7 року. Верхнюю ендоскопію проводили з використанням системи EVIS EXERA III із гастроскопом Olympus 190 (Японія). За результатами ендоскопічного дослідження пацієнти були розподілені на групи: I - 11 хворих з атрофією СОШ без КМ; II - 13 пацієнтів з атрофією СОШ із КМ, обмеженою антральним відділом або тілом шлунка; III - 8 осіб із дифузною КМ на тлі атрофії СОШ. Групи були репрезентативними за віком і статтю. Всім обстеженим проводилось сонологічне дослідження ЩЗ на ультразвуковому сканері Toshiba Xario (Японія) з використанням мультичастотного лінійного трансдюсера з частотою 5 - 12 МГц. Для оцінки функціонального стану ЩЗ у сироватці крові визначали рівень тиреоглобуліну та тиреотропного гормону імуноферментним методом. Встановлено суттєве збільшення частоти дифузних і вогнищевих змін у ЩЗ у пацієнтів із дифузним поширенням КМ у шлунку (p << 0,05), що підтверджено кореляційним зв'язком частоти КМ тіла й антрального відділу шлунка з наявністю вузлів у ЩЗ (r = 0,44, p = 0,003 і r = 0,40, p = 0,006 відповідно). Водночас збільшення частоти вогнищевих гіперплазій СОШ асоціювалося з нерівністю контурів ЩЗ (r = 0,41, p = 0,03) і збільшенням щільності капсули ЩЗ (r = 0,49, p = 0,04), що є ознаками хронічного запального процесу. Поширення КМ СОШ супроводжувалось збільшенням рівня тиреоглобуліну у понад 3 рази (p = 0,0134). При цьому вміст тиреотропного гормону вірогідно знижувався у міру поглиблення перебудовних змін СОШ (p = 0,0474), а встановлений кореляційний зв'язок рівня цього гормону з КМ у тілі шлунка (r = -0,46, p << 0,05) свідчить про необхідність подальшого вивчення ролі гормонів ЩЗ у розвитку передракових станів шлунка. Встановлено, що у хворих на передракові стани шлунка спостерігається висока частота структурних змін паренхіми ЩЗ (81,8 %) як дифузного (75,0 %), так і вогнищевого (43,2 %) характеру. Поширення КМ у СОШ корелює зі структурними змінами паренхими ЩЗ, що супроводжується вірогідним збільшенням вмісту тиреоглобуліну та зниженням рівня тиреотропного гормону в сироватці крові. Частота структурних змін ЩЗ збільшується у міру поглиблення перебудовних змін шлунка, що підтверджується позитивним кореляційним зв'язком між змінами структури ЩЗ і наявністю ксантом СОШ, що є маркерами передракових станів СОШ (r = 0,52, p = 0,03).


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.12 + Р569.433.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж63141 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського