РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000753121<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Капран А. Ю. 
Парофазне карбонілювання метанолу на каталізаторах NiCl2-CuCl2(Sn)/AC(кордієрит) / А. Ю. Капран, В. І. Чедрик, Л. М. Алексєєнко, П. С. Яремов // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2020. - 11, № 3. - С. 378-387. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Карбонілювання метанолу (КМ) з отриманням оцтової кислоти - стратегічно важливий крупнотонажний процес (Monsanto і BP Chemicals Cativa), який здійснюють під високим тиском у рідкій фазі з використанням Rh(Ir) каталізаторів і високотоксичних галоїдних співкаталізаторів/промоторів. Крім оцтової кислоти, промислово важливим продуктом КМ є метилацетат. Безгалоїдний гетерогенно-каталітичний процес карбонілювання метанолу в паровій фазі з використанням каталізаторів, що не містять благородні метали, зокрема Ni-вмісних на вуглецевих носіях, забезпечує ряд переваг над гомогенними системами, включаючи можливість багаторазового використання каталітичних композицій. Важливими чинниками, що обумовлюють утворення ацетилів, є текстурні, кислотні характеристики каталізаторів, наявність в їхньому складі модифікуючих/промотуючих добавок. В [Catal. Today. 2004. 93-95: 451] показано, що композиції хлоридів нікелю та міді на активованому вугіллі виявляють каталітичну активність щодо парофазного процесу КМ із продукуванням метилацетату при атмосферному тиску за відсутності алкілгалогенідів у газовій реакційній суміші. Наведено результати порівняльного дослідження впливу носіїв (вуглецевих марки БАУ-А (AC), СКТ, СУГС; структурованих - кордієрит, Al2O3/кордієрит) мідно-нікелевих хлоридних композицій, охарактеризованих методами низькотемпературної ад/десорбції азоту, РФА, TПД-NH3, ТПВ-Н2; модифікуючих добавок олова на перебіг безгалоїдного парофазного карбонілювання метанолу в метилацетат за атмосферного тиску. Показано, що вихід цільового продукту 18 % за присутності каталізатора на активованому вугіллі марки БАУ-А істотно перевищує показники YMe0Ac 3 і 7 % для композицій NiCl2-CuCl2 на СКТ і СУГС, відповідно. Утворенню метилацетату на структури (наявність мезопор із середнім діаметром ~ 7 нм) і кислотності поверхні зазначеного зразка, що обумовлює активацію молекул реагентів у мезопорах каталізатора для подальшого перебігу процесу КМ. Досягнутий вихід метилацетату 15 % за присутності композицій NiCl2-CuCl2 на керамічних носіях стільникової структури (синтетичний кордієрит) із питомою поверхнею ~ 0,5 м<^>2/г, співмірний за 355 - 360 <^>oC із величиною YMe0Ac для NiCl2-CuCl2/AC, забезпечується більш ефективним масоперенесенням і тепловідведенням в екзотермічній реакції карбонілювання метанолу у порівнянні з високопористими каталізаторами. Обгрунтовано висновок, що модифікування зразка NiCl2/AC добавками олова забезпечує підвищення виходу цільового продукту з 2 до 11 %, що може бути обумовлено формуванням в умовах каталізу кристалітів інтерметалічної фази Ni3Sn у складі NiCl2-Sn/AC (ідентифікованих за допомогою РФА) - центрів адсорбції/активації молекул CO.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л614.411

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100480 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського