РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000753383<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шепілов Д. Р. 
Вплив ягід брусниці на стан вуглеводного метаболізму, структуру гіпокампа та когнітивну функцію у мишей, нокаутних за геном аполіпопротеїну E / Д. Р. Шепілов, Т. М. Коваленко, І. О. Осадченко, Н. Марунгруанг, А. Чопек, Ф. Холеніус, О. Приходько, Г. Г. Скибо // Укр. неврол. журн.. - 2020. - № 3. - С. 64-71. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Мета роботи - оцінити кількісні зміни показників вуглеводного метаболізму, пов'язаних із нервовою функцією (рівня глюкози і активності <$Ealpha>-амілази в крові), охарактеризувати структуру зони CA1 гіпокампа та когнітивну здатність у мишей, нокаутних за геном аполіпопротеїну E (ApoE-/-), за додавання цілих ягід брусниці та нерозчинної фракції ягід до високожирового (ВЖ) раціону. Дослідження проведено на 8-тижневих самцях мишей ApoE-/-, яких було розподілено на чотири групи по 10 тварин залежно від складу дієти: НЖ-контроль - низькожировий (НЖ) раціон (12 % ккал жиру); ВЖ-контроль - високожирова (ВЖ) дієта (38 % ккал жиру); ЦЯ - тварини, яких годували ВЖ-дієтою із додаванням цілих ягід брусниці; НФЯ - тварини, котрі одержували нерозчинну фракцію ягід брусниці у складі ВЖ-раціону. Період експериментального годування становив 8 тиж. Протягом останнього тижня дослідження проводили тест у Т-лабіринті на просторову робочу пам'ять, а також пероральний глюкозотолерантний тест. По завершенні експерименту визначали активність <$Ealpha>-амілази в сироватці крові та вивчали гістологічну структуру гіпокампа. Застосування цілих ягід брусниці та їх нерозчинної фракції пришвидшувало виведення надлишкової глюкози з крові, про що свідчило зменшення площі під глікемічною кривою протягом перорального глюкозотолерантного тесту на 9,2 - 19,0 % у порівнянні з НЖ-контролем і ВЖ-контролем, тварини групи НФЯ демонстрували значуще збільшення активності <$Ealpha>-амілази в сироватці крові: на 12,5 % у порівнянні з НЖ-контролем і на 12,3 % у порівнянні з ВЖ-контролем. В групі НЖ-контролю тварини мали порушену структуру пірамідного шару в зоні CA1 гіпокампа та знижену щільність неушкоджених пірамідних нейронів у порівнянні з іншими групами. Споживання ягід брусниці не спричиняло суттєвих змін структури пірамідного шару зони CA1 гіпокампа мишей ApoE-/-, на відміну від ВЖ-дієти. У групах ЦЯ та НФЯ відзначено збільшення площі перерізу ядер пірамідних нейронів, що, ймовірно, свідчить про підвищення функціональної активності цих клітин. Під час поведінкового тестування всі миші ApoE-/- мали високий показник чергування у T-лабіринті (76,7 - 93,3 %). Лише у тварин НЖ-контролю виявлено тенденцію до когнітивного зниження порівняно з групами ВЖ і ЦЯ. Висновки: установлено, що цілі ягоди брусниці та їх нерозчинна фракція поліпшують вуглеводний метаболізм у мишей ApoE-/-, що може позитивно впливати на структурно-функціональний стан мозкової тканини шляхом зміни інсулінової сигналізації. Ягоди брусниці в складі досліджуваних дієт здатні посилити функціональну активність у пірамідних клітинах зони CA1 гіпокампа. Поведінковий тест не виявив значущих когнітивних порушень, що, ймовірно, пов'язано з молодим віком тварин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р62-29 + Р282.111 ягоди брусниці

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25729 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського