РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000753391<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Вацеба Т. С. 
Дисметаболічні і внутрішньоклітинні механізми асоціації цукрового діабету 2-го типу та колоректального раку / Т. С. Вацеба // Clinical Endocrinology and Endocrine Surgery. - 2020. - № 1. - С. 21-27. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

За результатами новітніх досліджень встановлено, що у пацієнтів з цукровим діабетом (ЦД) 2-го типу підвищений ризик онкологічних захворювань, у тому числі колоректального раку (КРР), який є однією з головних причин смертності від злоякісних захворювань серед населення України. Некомпенсований ЦД спричиняє стан хронічного метаболічного стресу, що зумовлює порушення регуляторних властивостей внутрішньоклітинних сигнальних систем та активацію процесів онкогенезу. Мета роботи - дослідити механізми асоціації ЦД 2-го типу та КРР шляхом визначення рівня фосфо-PRAS40, інсуліну та IGF-1. Обстежено 36 пацієнтів, яких було розподілено на групи: I склали 10 здорових осіб (контрольна група), II - 10 хворих на ЦД 2-го типу, III - 8 хворих на КРР без ЦД, IV - 8 хворих з поєднанням КРР та ЦД 2-го типу. За допомогою методу імуноферментного аналізу в сироватці крові визначали рівні інсуліну та IGF-1, а в мононуклеарах периферичної крові - фосфо-PRAS40. Вміст глікованого гемоглобіну (HbA1c) визначали за методом іонообмінної хроматографії. Виявлено, що КРР виникає в осіб старше 60 років з ожирінням. У досліджуваних групах діагностовано достовірну гіперінсулінемію та підвищений рівень IGF-1 у порівнянні з показниками в осіб контрольної групи (p << 0,05) без гендерних відмінностей (p >> 0,05). У пацієнтів II групи з ЦД 2-го типу і III групи з КРР виявлено підвищений рівень фосфо-PRAS40 у порівнянні з показником в осіб контрольної групи (p << 0,05), а у хворих IV групи з поєднанням ЦД та КРР рівень фосфо-PRAS40 був достовірно нижчим, ніж в осіб контрольної групи (p << 0,05). Рівень HbA1c в хворих II і IV груп із ЦД був вище 7,5 % без достовірної різниці між групами (p >> 0,05). Висновки: дисметаболічні порушення у хворих із ЦД 2-го типу: ожиріння, гіперінсулінемія, підвищений рівень IGF-1 та гіперглікемія зумовлюють розвиток молекулярного стресу та стану канкрофілії - "схильності до раку". Підвищений вміст фосфорильованого PRAS40 є відображенням активації mTORC1 та наслідком хронічного метаболічного стресу у разі ЦД 2-го типу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23 + Р569.433.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24380 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського