РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000753396<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Уріна М. О. 
Обгрунтування комбінованого дослідження прищитоподібних та надниркових залоз у пацієнтів з первинним гіперпаратиреозом / М. О. Уріна, В. О. Паламарчук // Clinical Endocrinology and Endocrine Surgery. - 2020. - № 1. - С. 57-63. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Первинний гіперпаратиреоз (ПГПТ) - ендокринне захворювання, яке виникає на тлі пухлинних або гіперпластичних змін однієї чи кількох прищитоподібних залоз (ПЩЗ), що призводить до нерегульованої гіперсекреції паратгормону, гіперкальціємії та низки патологічних змін в органах-мішенях, передусім у кістках та нирках. У більшості випадків ПГПТ має спорадичний характер та виникає на тлі одиночної аденоми ПЩЗ, в 1 - 18 % випадків може бути пов'язаний із синдромом множинної ендокринної неоплазії 1-го типу (МЕН1) та носити сімейний характер. Класичний МЕН1 складається з гіперплазії або пухлини ПЩЗ, пухлини підшлункової залози та передньої частки гіпофіза. Безсимптомні пухлини надниркових залоз (НЗ) можуть бути виявлені у 20 - 40 % пацієнтів із МЕН1. У 10 % випадків пухлини НЗ є гормонально-активними. Мета роботи - розробити та впровадити модифікований діагностичний алгоритм для одночасної топічної діагностики патологічно змінених ПЩЗ і візуалізації НЗ, а також проаналізувати одержані результати та виявити гормонально-активні утворення НЗ. Групу дослідження склали 86 пацієнтів віком від 24 до 82 років (середній вік - (<$E57,5~symbol С~1,4>) року): жінокі 82 (95,3 %), чоловіків - 4 (4,7 %). Рівень паратгормону був у межах від 11,10 до 2186,20 пг/мл. Середній рівень загального кальцію в сироватці крові становив (<$E2,81~symbol С~0,02>) ммоль/л, іонізованого кальцію - (<$E1,44~symbol С~0,01>) ммоль/л, фосфору - (<$E0,88~symbol С~0,02>) пг/мл, вітаміну D - (<$E34,11~symbol С~1,85>) нмоль/л. Усім пацієнтам проводили комп'ютерну томографію (КТ) ПЩЗ та НЗ. Для досягнення мети дослідження в Центрі стандартний протокол сканування у разі ПГПТ було модифіковано.У всіх 86 (100 %) обстежених з ПГПТ виявлено зміни в ПЩЗ, які і були причиною гормональних порушень. У 25 (29,1 %) пацієнтів діагностовано поєднання аденом/гіперплазії ПЩЗ з новоутвореннями у НЗ, у 22 (88,0 %) осіб відзначено радіологічні ознаки однобічних доброякісних утворень у кірковій речовині НЗ, у 5 (20,0 %) з 25 пацієнтів виявлено гормонально-активні пухлини НЗ. Висновки: за допомогою модифікованого протоколу КТ у пацієнтів із ПГПТ в 29,1 % випадків виявлено утворення в НЗ (5,8 % з них гормонально-активні). Характерні радіологічні патерни змін в надниркових залозах надають первинну інформацію щодо морфологічного складу пухлини й оптимізують алгоритм лабораторного дообстеження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.13 + Р415.17 + Р569.457

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24380 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського