РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000753634<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Величко В. О. 
Фізіолого-екологічний моніторинг техногенних ксенобіотиків у системі корми - тварина - продукція / В. О. Величко // Наук.-техн. бюл. Держ. н.-д. контрол. ін-ту вет. препаратів та корм. добавок і Ін-ту біології тварин. - 2020. - Вип. 21, N 1. - С. 46-51. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Однією з основних причин, які суттєво впливають на функціональний стан організму, здоров'я тварин і людини, вчені і практики вважають екологічний стан довкілля. Насамперед, це зумовлено вмістом токсикантів, зокрема важких металів у кормах, що вирощуються у зонах техногенного забруднення, згодовування яких призводить до порушення обміну речовин в організмі тварин. Окремі важкі метали (Pb, Cd, Hg, As тощо) є високотоксичними і можуть впливати на організм навіть у дуже малих кількостях. Відтак, пріоритетним напрямом у дослідженнях, за умов техногенного навантаження, вважається моніторинг токсичних елементів у трофічному ланцюгу грунт - рослина - корм - тварина - продукція - людина. У роботах ряду провідних вчених, зокрема (Rivis et al.,1995; Kalinin et al.1998; Razputnii, 1998; Fedoruk et al., 1999; Savchenko et al., 2000; Kravtsiv, 2005), наведено дані про те, що здатність до нагромадження токсичних елементів організмами визначається не лише геохімією середовища, але і їх біологічною природою та біогеохімічним ланцюгом, через який здійснюється зв'язок організмів і середовища (грунт - рослина - тварина - людина). Несприятлива екологічна ситуація в окремих регіонах зумовлена порушенням вимог до внесення хімічних добрив, обробкою рослин отрутохімікатами, що особливо характерно в теперішній час, коли крупні агропромислові структури (холдинги, концерни тощо) орієнтуються на вирощування інтенсивних культур. До названих причин слід віднести і деякі стимулятори росту тварин і птиці, окремі групи лікарських засобів, неконтрольовані промислові викиди, техногенні аварії, забруднення середовища викидами автотранспорту. У результаті цього в атмосферу потрапляють і сполуки плюмбуму, кадмію, гідраргіруму, стронцію та інших важких металів. Характерно (за даними літературних джерел), що окремі із них, разом із атмосферною вологою, утворюють ще токсичніші сполуки, які у вигляді дощів випадають на сільгоспугіддя та водойми, звідки потрапляють у рослини та організми тварин і продукти харчування, зокрема у молоко і м'ясо. Саме тому необхідно здійснювати фізіолого-екологічні моніторинги, відповідно і контроль за міграцією шкідливих елементів у навколишньому середовищі, зокрема за їх надходженням і концентрацією у грунтах, рослинах продовольчої групи, кормах, організмі тварин та продуктах харчування. З огляду на це, актуальним є вдосконалення раціонів годівлі тварин, які утримуються в умовах техногенного навантаження з використанням сорбентів та збагачуючих їх біологічно активних добавок. До таких речовин (Kalinin et al., 1998; Kravtsiv, 2005) відносять цеоліти, які мають адсорбуючі, іонообмінні та каталітичні властивості, хоча їх використання слід здійснювати з врахуванням агроекологічних умов, як і форм та властивостей ксенобіотиків, що вимагає досліджень з науково-практичним обгрунтуванням.


Індекс рубрикатора НБУВ: П855.61 + П545.12 + П817.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72108 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського